Accidentare infiorătoare în proba de slalom uriaș la Beijing. Au apărut primele detalii despre starea de sănătate a sportivei

Dragos Stefanescu 07.02.2022, 16:00
Accidentare infiorătoare în proba de slalom uriaș la Beijing. Au apărut primele detalii despre starea de sănătate a sportivei

Jocurile Olimice de iarnă de la Beijing sunt în plină desfășurare. Din păcate, azi, americanca Nina O’Brien a suferit o accidentare infiorătoare în proba de slalom uriaș. La scurt timp, au apărut și primele detalii despre starea de sănătate a sportivei.

Accidentare înfiorătoare la Jocurile Olimpice de iarnă de la Beijing

Jocurile Olimpice de iarnă de la Beijing sunt în plină desfășurare. Din păcate ziua de azi a fost marcată de o accidentare înfiorătoare.

În cadrul probei de slalom uriaș, Nina O’Brien a pierdut controlul după ce s-a atins de o poartă și a căzut. Incidentul s-a petrecut cu doar două porți înainte de final. Americanca a suferit și o accidentare catalogată drept ”horror” de New York Post. În căzătură, sportiva și-a prins sub ea piciorul drept, care s-a îndoit sub greutate. Accidentarea Ninei O’Brien i-a îngrozit pe cei prezenți la fața locului. Aceștia au fost surprinși acoperindu-și fețele cu mâinile de îngrijorare.

Nina O’Brien era considerată a doua cea mai bună reprezentantă a Statelor Unite ale Americii în proba de slalom uriaș, după ce Mikaela Shffrin a fost descalificată sâmbătă.

La scurt timp, un purtator de cuvând al Federației de Schi din Statele Unite ale Americii a declarat că Nina O’Brien este conștientă și capabilă să răspundă stimulilor.

Ea este foarte puternică, e o luptătoare. A fost îngrijorată doar pentru că s-a întârziat cursa și a întrebat cât de repede a schiat”, a spus purtătorul de cuvânt.

O nouă controversă la Beijing

Jocurile Olimpice de iarnă de la Beijing au început, dar sunt umbrite de restricțiile impuse din cauza  pandemiei de COVID-19.

Primele efecte ale pandemiei s-au resimțit în mod direct la meciul de hochei feminin dintre Canada și Rusia. Inițial, echipa Canadei a refuzat să intre pe teren și să dispute meciul. Motivul invocat de canadience a fost faptul că rezultatele testelor COVID-19 făcute de jucătoarele Rusiei nu fuseseră procesate până la ora partidei. În aceasă situație, jucătoarele Canadei nu aveau garanția că printre rusoaice nu se află vreun caz pozitiv.

Conform ESPN, a fost nevoie de intervenția Federației Internaționale de Hochei pe Gheață, care a ajuns la un compromis cu echipa Canadei, pentru ca jocul să se desfășoare. Condiția impusă de canadience a fost ca toate jucătoarele să poarte măști de protecție în timpul partidei. Astfel, situația a fost deblocată, iar meciul a început cu o întârziere de 65 de minute. Rezultatele testelor jucătoarelor din echipa Rusiei  au venit în timpul reprizei a doua. Deoarece s-a confirmat că niciuna dintre rusoaice nu este infectată, în repriza a treia li s-a permis să joace fără măști. Partida s-a încheiat cu victoria clară a Canadei, scor 6-1.

Urmăriți Playsport.ro și pe

CLASAMENT PLAY-OFF SUPERLIGA
# Echipa M V E Î Gol. Pct.
1FCSB1052312:1149
2CFR 1907 Cluj1061319:1446
3Universitatea Craiova1061318:1444
4Farul Constanta1042419:2036
5Sepsi OSK Sfantu Gheorghe1033417:1734
6Rapid1011813:2232
CLASAMENT PLAY-OUT SUPERLIGA
# Echipa M V E Î Gol. Pct.
1Uta Arad952215:1137
2Oţelul961211:736
3AFC Hermannstadt942313:734
4Universitatea Cluj933312:1033
5Petrolul Ploiesti93248:1429
6Politehnica Iasi93157:827
7Dinamo Bucuresti924310:1225
8FC Botosani942311:1125
9FC Voluntari924311:1024
10U Craiova 194891358:1622