Echipa națională de fotbal a Braziliei a învins-o, joi, cu scorul de 2-0, pe selecţionata Serbiei. Meciul a contat pentru Grupa G a Cupei Mondiale din Qatar. Succesul brazilienilor a adunat în fața televizoarelor puțin peste un milion de oameni.
Meciul Brazilia – Serbia a fost primul de turneul final din Qatar care a depășit borna celor un milion de telespectatori. Partida a fost urmărită de 1.043.000 de persoane. Meciul a ocupat locul 3 la nivel național și a fost lider de audiență pe publicul comercial, conform datelor furnizate de Pagina de Media.
Televiziunea Publică a adunat oamenii în faţa televizoarelor şi cu meciul dintre Portugalia și Ghana. Partida a fost urmărită de 896.000 de persoane.
Pe ultimul loc s-a plasat eșecul Argentinei cu Arabia Saudită. Selecționata lui Lionel Scaloni a fost învinsă, marţi, cu scorul de 2-1, de selecţionata Arabiei Saudite. Meciul a contat pentru Grupa C a Cupei Mondiale din Qatar. Eșecul ”Pumelor” a strâns în fața televizoarelor un număr de 322.000 de oameni, potrivit sursei citate.
Selecţionerul naţionalei de fotbal a Argentinei, Lionel Scaloni, s-a arătat optimist după eșecul cu Arabia Saudită. Oficialul a declarat că totul depinde strict de jucători.
Totul depinde de noi în continuare. Oamenii, fanii, ştiu ce a oferit de-a lungul timpului echipa Argentinei şi ce va oferi. Avem un joc important şi ştim asta. Din fericire, depinde de noi. O să lăsăm orice altceva la o parte şi trebuie să avem încredere în noi pentru că un eşec, chiar şi la început de drum, nu poate păta drumul pe care l-am parcurs.”, a spus Scaloni, după jocul cu Arabia Saudită.
În ceea ce îl privește pe Lionel Messi, acesta este bine și la nivel fizic şi la nivel psihologic, conform selecționerului.
Messi este bine şi mai mult decât oricând avem nevoie de toată lumea, de el şi de colegii săi. La nivel fizic este bine şi la nivel psihologic este bine. Nu este nicio problemă.”, a mai spus antrenorul argentinian.