Marți seară Liverpool și Real Madrid s-au înfruntat în prima manșă a optimilor de finală din Champions League. Partida de pe ”Anfield” a fost un adevărat regal fotbalistic la finalul căruia madrilenii s-au impus cu scorul de 5-2. Unul dintre cei mai buni jucători de la Real Madrid a fost Vinicius Jr, care a marcat o ”dublă”. Brazilianul a celebrat înscrierea primului gol în stilul lui Cristiano Ronaldo.
Marți, 21 februarie, Liverpool a primit vizita lui Real Madrid în prima manșă a optimilor de finală din Champions League. Meciul a fost un adevărat regal fotbalistic. După 90 de minute spectaculoase madrilenii s-au impus cu scorul de 5-2 și au devenit favoriți la calificarea mai departe.
Unul dintre cei mai buni jucători de la Real Madrid a fost Vinicius Jr. Brazilianul a marcat două goluri, în minutele 21 și 36 și a oferit pasa decisivă la golul marcat de Benzema în minutul 67. Vinicius a celebrat prima reușită în stilul lui Cristiano Ronaldo, fost jucător al lui Real Madrid.
Vinicius Jr went for the Cristiano Ronaldo celebration at Anfield… ?#UCL pic.twitter.com/jz0z2YK8G7
— Football on BT Sport (@btsportfootball) February 21, 2023
Partida de pe ”Anfield” a fost condusă de la centru de arbitrul Istvan Kovacs. Românul nu a avut deloc un meci ușor, din contră. În repriza secundă Kovacs a luat o decizie care s-a dovedit a fi extrem de importantă în ecuația rezultatului final. Mai exact, în minutul 52, la scorul de 3-2 în favoarea lui Real Madrid, arbitrul român nu a intervenit la faza la care Darwin Nunez s-a prăbușit în careul madrilenilor după un contact cu Carvajal. Fundașul dreapta spaniol a pus o mână pe atacantul uruguayan și l-a împins. În mod surprinzător faza a continuat iar Kovacs nu a fost chemat la marginea terenului pentru e verifica faza cu ajutorul sistemului VAR.
Prestația lui Istvan Kovacs a fost apreciată de jurnaliștii spanioli. Specialistul în arbitraj Pavel Fernandez a explicat la Radio Marca faza în care arbitrul român nu a acordat fault.
Carvajal pune mâna pe atacantul urguayan, dar nu-l împinge. Arbitrul român are dreptate”, a spus Pavel Fernandez.
În schimb, jurnaliștii britanici l-au criticat pe ”centralul” român. Cei de la Daily Mail susțin că acesta nu a procedat corect la faza din minutul 52, atunci când trebuia să acorde penalty pentru Liverpool.
N-a fost nici măcar o verificare VAR la faza în care Dani Carvajal îl împinge clar pe Nunez. Liverpool avea argument să ceară penalty. Nici măcar verificare VAR”, au notat jurnaliștii britanici.