Geanina Terceanu, judecătoarea care a încercat să îi salveze pe toți cei opt inculpați din Dosarul Transferurilor după ce a fost mituită de frații Becali a ieșit din închisoare.
La ceva timp după eliberare, Geanina Terceanu a devenit arbitru, meserie pe care are voie să o desfășoare.
Nu s-a mulțumit însă cu viața de arbitru. A încercat să își schimbe meseria, dar nu a reușit.
Geanina Terceanu a vrut să devină avocat, în toamnă. Ea a picat însă examenul de barou, cu doar 48 de puncte, din minimul de 70 necesare.
A promovat examenul la doua materii, organizarea și exercitarea profesiei de avocat (OEPA) – 16 puncte și la Drept Penal (DP) – 10 puncte, dar a picat la Drept Civil (DC) – 5 puncte, Drept Procesual Civil (DPC) – 9 puncte și Drept Procesual Penal (DPP) – 8 puncte.
Pentru a promova examenul, trebuie să obții un minim de 70 de puncte și un minim de 10 puncte la fiecare materie.
Geanina Terceanu a judecat Dosarul Transferurilor și a achitat, în prima fază, pe toți inculpații.
Ulterior, a fost acuzată și condamnată că ar fi primit mită de la frații Becali și de la Cristi Borcea.
”Iorgovan (n.r. avocatul George Iorgovan) mi-a spus că va fi o discuție scurtă. Nu a avut loc nicio discuție despre bani. Borcea a încercat să-mi explice cum e mecanismul transferurilor. Am stat două ore, era noapte. Locul era undeva în nordul Bucureștiului. Eu am dat ca punct de reper o cale ferată, undeva către Pipera. Domnul Borcea a vrut să discutăm despre dosar și i-am zis că abia l-am primit.
I-am explicat că nu se pune problema să vorbim despre dosar. Borcea nu a îndrăznit să îmi ceară o soluție. Am discutat ca doi oameni care trebuiau să-și umple timpul rămas la dispoziție. La finalul discuției din acel imobil, după ce m-am ridicat, mi-a lăsat o sumă de bani în geantă. A spus că mi-a lăsat ceva. Nu am verificat. S-a întâmplat într-o fracțiune de secundă.
Abia acasă am verificat. Nu am povestit nimănui despre suma de bani și nici despre întâlnire. Acasă am constatat că erau 10.000 de euro. Nu am restituit banii, pentru că nu am vrut să reiau legătura nici cu Borcea. Inițial, am crezut că banii erau pentru că ne-am plăcut reciproc, dar a fost doar impresia mea”, a declarat în cadrul procesului Geanina Terceanu, despre mită primită de la Borcea.
Conform surselor judiciare, Geanina Terceanu și Cristina Borcea ar fi trăit și o poveste de dragoste scurtă, dar intensă!