Simona Halep a ieşit din nou în faţa reflectoarelor, la mai bine de şapte luni după ce a fost depistată pozitiv la un control antidoping efectuat la US Open 2022. Jucătoarea originară din Constanţa a criticat ITF şi s-a plâns că judecarea cazului său a fost tărăgănată de şefii tenisului mondial.
Halep îşi caută acum dreptatea la un tribunal independent de la Londra şi este de aşteptat să primească luna viitoare un prim verdict. În cazul în care va fi nemulţumită de hotărârea pe care o va adopta instituţia juridică din capitala Angliei, tenismena în vârstă de 31 de ani va putea face apel la Tribunalul de Arbitraj Sportiv de la Lausanne.
Antrenorul Simonei Halep, francezul Patrick Mouratoglou, s-a declarat, la rândul său, indignat de atitudinea manifestată de ITF. Acesta a cerut ca Halep să fie judecată cât mai rapid, iar suspendarea sa provizorie să fie ridicată.
Meriți o audiere rapidă, ca să îți prezinți cazul și ca acesta să fie judecat”, a scris Mouratoglou pe reţelele de socializare, după ce Halep postase mai multe instantanee din timpul interviului pe care îl acordase site-ului Tennis Majors.
Fostul antrenor al americancei Serena Williams crede că ITF a amânat, în mod nejustificat, procesul Simonei Halep şi a respins, fără temei, toate probele prezentate de aceasta încă din luna decembrie. În urma acestor decizii ale ITF, Halep a hotărât să se adreseze unui tribunal independent de la Londra.
După șapte luni în care a fost suspendată provizoriu de ITF, Simona Halep își cere dreptul de a fi judecată. În luna decembrie, a trimis către ITF dovezile contaminării cu un supliment. Cere doar o audiere mai rapidă și are tot dreptul să o facă”, a precizat, vizibil deranjant, Mouratoglou.
Şefii ITF au fost contactaţi pentru a-şi spune părerea, dar au refuzat să facă orice comentariu legat de declaraţiile oferite de Simona Halep.