Cum l-a scăpat Marius Șumudică pe Ion Crăciunescu de bătaie. ”A căzut direct în gură. L-au luat la pumni”

Alex Matei 31.05.2023, 10:18
Cum l-a scăpat Marius Șumudică pe Ion Crăciunescu de bătaie. ”A căzut direct în gură. L-au luat la pumni”

Marius Șumudică (52 de ani), recunoscut pentru stilul său inconfundabil, a povestit cum s-a implicat personal pentru a-l salva pe Ion Crăciunescu (72 de ani) de la bătaie.

Antrenorul celor de la Al-Raed (Arabia Saudită) și-a adus aminte de un episod de pe vremea în care era fotbalist și evolua la Sportul Studențesc iar Crăciunescu era deja un arbitru în vogă.

Marius Șumudică: ”Am văzut capete în gură. Mamă, trebuie să-l salvez”

”Păi când jucam pe la Zalău, pe la Motru… am văzut capete în gură la arbitri, te călcau în picioare! A venit Crăciunescu la un moment dat, a arbitrat Bihor cu Hunedoara.

Eu l-am scos de pe teren, l-am luat de gât și l-am scos. Și-acum îmi zice! Mi-a dat roșu și-am zis: „Mamă, trebuie să-l salvez, ca să nu scrie nasol în raport de mine, să nu cumva să-mi dea șapte etape”. M-a dus și ’bibilica’ repede, știi?, a spus Șumudică, la Profu’ de sport.

Șumudică a explicat și ce decizie a luat la acea vreme pentru ca nici el să nu aibă prea mult de suferit.

”Verigeanu (n.r. – fostul arbitru Florin Verigeanu) era la tușă. Când am văzut că sar toți din tribună… Îi luaseră lui Verigeanu fanionul și-i dădeau în cap cu el! Când am văzut, am fugit până la mijlocul terenului, l-am luat pe Crăciunescu și zic: „Vino-ncoace!”. El venise din Champions League și venise direct la Hunedoara, îl trimiseseră aici ca să promoveze Bihorul, trebuia să promoveze, erau cu Kassai, cu…

În fine! La începutul meciului, vreo doi-trei jucători erau accidentați. Unul făcea din mână așa: „Au!” (n.r. – Șumudică gesticulează, imitându-l pe adversarul de atunci).

Eu eram copil, un puști, aveam 18-19 ani și-am zis: „Bă, nu e în regulă, ceva se întâmplă!”. După ce am simțit că nu e în regulă, am fost mai agresivi în teren… Îl aveam pe Romică Gabor în dreapta, țin minte… Mamă, ce centrări îmi dădea! El și Florea Văetuș, amândoi erau pe final de carieră.

Și l-am luat pe Crăciunescu să-l scot. L-am dus ce l-am dus până la intrarea spre tunel, iar acolo, cum ești când te îneci și te apropii de liman, a vrut să fugă! Când i-a pus Jackie o piedică, a căzut direct în gură! L-au luat ăia la pumni, pe acolo, pe jos. Și acum îmi spune Crăciunescu: „Știi, Jackie mi-a pus piedică…”. Ce să mai…

Am luat vreo două etape, mi-a zis că, vezi Doamne, l-am ajutat să scape, că nu știu ce. După care, m-am întors la Sportul, am avut o perioadă destul de bună și am ajuns la Rapid”, a mai spus Șumudică.

Marius Șumudică a dezvăluit motivele pentru care trebuie să fie selecționerul României

Dacă până mai ieri se gândea la retragere, acum Marius Șumudică nu doar că e hotărât să meargă mai departe în cariera de antrenor, dar a setat și câteva obiective îndrăznețe pentru viitor. Printre ele se numără și postul de selecționer al României, la care se consideră îndreptățit să aspire.

Cu ani în urmă, actualul tehnician al saudiților de la Al Raed lăsa de înțeles în mai multe dintre aparițiile sale publice că nu i-ar surâde ideea de a renunța la echipele de club în favoarea unei experiențe la cârma naționalei. Acum, însă, lucrurile nu mai stau deloc așa.

Potrivit spuselor sale, experiența acumulată constituie un argument solid, „la pachet” cu capacitatea de a lua decizii sub presiune, dat fiind faptul că un selecționer nu are niciodată timpul de partea sa. Acestora li se adaugă și convingerea că ar reuși să creeze la nivelul lotului atmosfera potrivită.

„La început, nu. Am crezut că nu pot face aceste lucruri (n.r. să devină selecționer), dar pe zi ce trece îmi dau seama că acumulez experiență și cred că peste câțiva ani aș putea face lucrul ăsta.

Eu sunt omul momentului, care simte anumite lucruri și ia decizii pe moment. Și la echipa națională de asta ai nevoie. Nu ai timp să antrenezi acolo și atunci trebuie să știi să folosești ceea ce ai mai bun, dar și să faci atmosfera necesară. Asta este una dintre calitățile mele”, a declarat Marius Șumudică.

Urmăriți Playsport.ro și pe

CLASAMENT PLAY-OFF SUPERLIGA
# Echipa M V E Î Gol. Pct.
1FCSB1052312:1149
2CFR 1907 Cluj1061319:1446
3Universitatea Craiova1061318:1444
4Farul Constanta1042419:2036
5Sepsi OSK Sfantu Gheorghe1033417:1734
6Rapid1011813:2232
CLASAMENT PLAY-OUT SUPERLIGA
# Echipa M V E Î Gol. Pct.
1Uta Arad952215:1137
2Oţelul961211:736
3AFC Hermannstadt942313:734
4Universitatea Cluj933312:1033
5Petrolul Ploiesti93248:1429
6Politehnica Iasi93157:827
7Dinamo Bucuresti924310:1225
8FC Botosani942311:1125
9FC Voluntari924311:1024
10U Craiova 194891358:1622