“Nu-l mai vrem pe Șumudică. Să vină ca să-l înjurăm și pe el?” De ce nu-l mai vor ultrașii giuleșteni pe Șumi antrenor în locul lui Bergodi și ce plecări vor de urgență

Cristian Stan 14.08.2023, 12:46

Rapid București a făcut încă un pas greșit în Superliga, înfrângere 0-2 pe teren propriu cu Petrolul Ploiești.

Rezultatul este unul extrem de dureros, mai ales că a venit în fața marii rivale, însă galeria încă este de partea antrenorului Cristiano Bergodi.

Șumudică, din erou în persona non grata

Rapid București l-a pierdut chiar înaintea startului de sezon pe Adrian Mutu, cel care ales să o pregătătească pe Neftchi Baku, iar conducerea l-a instalat pe banca tehnică pe Cristiano Bergodi, deși suporterii l-au dorit pe Marius Șumudică.

Mandatul italianului nu este unul deloc grozav la formația de sub Podul Grant. Doar 5 puncte în 5 etape pentru giuleșteni, cei care n-au reușit să câștige în acest sezon pe teren propriu. Ba chiar mai mult, în ultima etapă au pierdut contra ”găzarilor”, scor 0-2, în urma autogolurilor semnate de Răzvan Oaidă și Borja Valle. Suporterii Rapidului i-au criticat aspru pe Bergodi și pe președintele Daniel Niculae în finalul partidei din capitală.

Galeria e de partea lui Bergodi

Cu toate acestea, în cursul zilei de azi, Liviu Ungureanu, liderul peluzei giuleștene, asigură că Bergodi va fi în continuare susținut, deși multe voci au prezis în ultimele ore că acesta va fi înlocuit cu Șumudică. În plus, ultrasul rapidist nu îl vede tehnicianul liber de contract după despărțirea de Al-Raed în viitorul apropiat la cârma echipei.

”Noi am susținut echipa așa cum știm cel mai bine, am câștigat duelul cu adversarii noștri de o viață, cu galeria Petrolului. După care ați văzut ce s-a întâmplat. După care ați văzut și voi randamentul echipei și ceea ce se întâmplă la Rapid. Atunci când noi am spus că la Rapid sunt oameni care nu au treabă cu fotbalul și cu sportul, mulți au fost deranjați. Eu cred că domnul Șucu ar trebui să facă curățenie în club, să angajeze oameni competenți și oameni care știu ce înseamnă Rapidul. E inadmisibil ca acei băieți care sunt puși la butoane acolo să pornească muzica pentru a acoperi furia poporului.

Din punctul meu de vedere, nu trebuie să plece. Daniel Niculae trebuie să își asume rolul de președinte, trebuie să își asume transferurile eșuate și aroganța care persistă la Rapid de ceva vreme și să își facă temele așa cum trebuie. Bergodi nu are vină, a fost adus… când am intrat la voi și am zis că e momentul să vină Marius Șumudică, nu s-a vrut să vină Marius Șumudică. Acum nu vrem noi să mai vină Șumudică.

Acum noi vrem să vină profesioniști, oameni care să își facă treaba cum trebuie. Ce să facă Șumudică, să îl înjurăm și pe el. A venit Bergodi să lucreze pe filozofia lui Mutu. Îl aducem pe Șumudică să îl compromitem? Lui Bergodi îi trebuie timp, dar Rapid e o pălărie foarte mare. Daniel Niculae e destul de bărbat, noi galeria am înjurat toți rapidiștii, când nu au fost rezultate”, a spus Liviu Ungureanu la Fanatik.

Urmăriți Playsport.ro și pe

CLASAMENT PLAY-OFF SUPERLIGA
# Echipa M V E Î Gol. Pct.
1FCSB1052312:1149
2CFR 1907 Cluj1061319:1446
3Universitatea Craiova1061318:1444
4Farul Constanta1042419:2036
5Sepsi OSK Sfantu Gheorghe1033417:1734
6Rapid1011813:2232
CLASAMENT PLAY-OUT SUPERLIGA
# Echipa M V E Î Gol. Pct.
1Uta Arad952215:1137
2Oţelul961211:736
3AFC Hermannstadt942313:734
4Universitatea Cluj933312:1033
5Petrolul Ploiesti93248:1429
6Politehnica Iasi93157:827
7Dinamo Bucuresti924310:1225
8FC Botosani942311:1125
9FC Voluntari924311:1024
10U Craiova 194891358:1622