Edi Iordănescu și șefii FRF au mers în Giulești pentru a urmări meciul dintre Rapid și U Cluj, câștigat de ardeleni cu 3-2, după un meci cu un deznodământ incredibil.
Rapid conducea cu 2-0 în minutul 24, după golurile marcate de Jayson Papeau și Alex Ioniță. U Cluj a întors scorul după ce Daniel Popa, Alex Chipciu și Ianis Stoica au marcat.
La acest meci au asistat și șefii FRF, împreună cu Edi Iordănescu. Aceștia au fost primiți, conform Fanatik, cu sticle de vin personalizate, în semn de felicitare pentru calificarea la EURO 2024.
„Felicitări pentru calificarea la Campionatul European. Hai, România”, era textul imprimat pe sticlele de vin, conform sursei citate.
Mihai Stoichiță, Gabriel Bodescu, Edi Iordănescu și fratele său, Alex Iordănescu sunt printre cei ce au mers la acest meci. Răzvan Burleanu a primit și el o astfel de sticlă de vin.
Cristiano Bergodi nu a fost mulțumit de jocul Rapidului din acest meci. El spune că meciul a fost un test de maturitate pe care elevii lui l-au picat.
„E o lipsă de maturitate, am picat acest test. De la 0-2 nu se poate pierde, chiar dacă se spune că e un rezultat periculos. Trebuia să jucăm altceva.
Prima repriză s-a jucat pe contre, nu trebuie să existe așa ceva. Am avut de înfruntat mai multe contraatacuri decât în restul campionatului. Prea multe ocazii a avut U Cluj.
Ne-am dezechilibrat în repriza a doua, nu se poate așa ceva. Am fost desfăcuți, am jucat și acasă.
I-am avertizat pe băieți. Eu sunt primul vinovat, dar băieții trebuie să învețe din greșeli. Am jucat prea deschis, aveam meciul în mână. Nu am ținut linia în apărare”, a declarat Bergodi, după meci.