Fostul arbitru internațional Ion Crăciunescu a avut o reacție nervoasă la comentariile lui Marius Avram, un alt arbitru cunoscut în lumea fotbalului românesc.
Crăciunescu a criticat dur opiniile lui Avram, afirmând că acesta nu este un specialist și că nu reprezintă nimic în arbitrajul românesc.
Crăciunescu a fost vizibil iritat când moderatorul Radu Naum i-a prezentat opinia lui Avram despre o fază controversată din meciul dintre CFR Cluj și FCSB, în care golul lui Florinel Coman a fost anulat. „Nu mă mai comparați pe mine cu Marius Avram. Nu mă mai comparați pe mine cu unii de care nu am auzit niciodată. Mare arbitru ce a fost și Marius Avram… să fim serioși”, a declarat Crăciunescu la DigiSport.
Fostul arbitru a continuat, exprimându-și nemulțumirea față de faptul că Avram a fost invitat la emisiunea „DigiSport Special” în locul său. „Acum l-ați adus pe Marius Avram, eu nu mai contez”, a spus Crăciunescu.
Crăciunescu a mai adăugat: „Puneți-mă după Porumboiu, după Balaj, nu după alții. Eu nu judec părerile lui Marius Avram. După mine, prin faptul că Vali Crețu ridică piciorul stâng și îl incomodează pe adversar, e fault. Și Porumboiu la fel a spus”.
Aceasta nu este prima dată când Crăciunescu se enervează în direct la televizor. În august 2021, a avut un dialog aspru cu moderatorul Vali Moraru pe tema Stelei, iar de atunci nu a mai fost invitat la emisiunea „DigiSport Special”. „Domnul Moraru a fost puțin obraznic, m-a trimis puțin la știri, unde e o onoare să merg, dar să mă trimiți tu, Vali Moraru la știri, să se ducă dânsul.
A reușit atunci, vreți să o dăm pe față cu domnul Moraru, dacă are o frustrare cu mine, să stea acasă. Dacă el mi-a spus în față asta… Când sunt pus de Digi să fac emisiune cu el, o să-i spun. Sunt convins că dumneavoastră (N.R- Radu Naum) nu aveți nimic cu mine, știți de ce, pentru că nu mă lăsați să termin o frază, iar la început așa credeam că e doar cu mine, după m-am convins”, a spus Crăciunescu.