După câteva zile de incertitudine și speculații legate de un posibil transfer la Legia Varșovia, Elias Charalambous va continua la cârma FCSB. Patronul clubului, Gigi Becali, a confirmat oficial că s-a ajuns la un acord cu antrenorul cipriot pentru prelungirea contractului, care urma să expire pe 30 iunie.
Instalat pe banca tehnică a roș-albaștrilor în 2023, Charalambous a devenit cel mai longeviv antrenor din „era Gigi Becali” și a reușit să aducă performanțe notabile: două titluri de campion, o Supercupă a României și o calificare în optimile Europa League.
Deși părea că viitorul său la club este incert, mai ales în contextul interesului manifestat de clubul polonez, antrenorul a ales să rămână la FCSB. Gigi Becali a declarat că salariul acestuia va rămâne neschimbat, însă i-a fost oferită o primă suplimentară de 50.000 de euro, în cazul în care echipa va reuși să se califice în grupele unei competiții europene.
”Cu Charalambous am definitivat astăzi. Semnează prelungirea. Am vorbit cu el, i-am spus:<< Îţi mai pun 50.000 la contract la premiere (n.r. calificarea în grupele unei competiţii europene)>>, oricare dintre ele. Are (n.r. salariul) 12.500 de euro, dar i-am mai pus încă 50.000 premiere la calificări”, a spus Gigi Becali, la Prima Sport.