BREAKING | Răzvan Burleanu a anunţat ce se întâmplă cu Mihai Stoichiţă: poziţia fermă a preşedintelui FRF, după zvonurile referitoare la plecarea lui ”Lippi”

PLAYSPORT 16.04.2026, 18:44
BREAKING | Răzvan Burleanu a anunţat ce se întâmplă cu Mihai Stoichiţă: poziţia fermă a preşedintelui FRF, după zvonurile referitoare la plecarea lui ”Lippi”

Răzvan Burleanu a intervenit public pentru a lămuri poziţia lui Mihai Stoichiţă în cadrul Federaţia Română de Fotbal, pe fondul negocierilor aflate într-un stadiu avansat cu Gheorghe Hagi pentru postul de selecţioner.

În cadrul şedinţei Comitetului Executiv desfăşurate joi, oficialii FRF au stabilit direcţia finală pentru numirea noului antrenor al primei reprezentative. Hagi a fost validat drept principală opţiune, într-un context în care procesul de selecţie a fost accelerat inclusiv de dispariţia lui Mircea Lucescu.

Pentru a putea prelua echipa naţională, „Regele” a făcut un pas decisiv, renunţând la controlul majoritar de la Farul Constanţa.

În acelaşi timp, în jurul numirii au apărut speculaţii privind o eventuală plecare a lui Stoichiţă din funcţia de director tehnic. Burleanu a respins aceste informaţii şi a transmis că nu există nicio discuţie privind schimbarea sa din poziţie.

Întrebat despre varianta potrivit căreia Hagi ar fi condiţionat acceptul de îndepărtarea lui Stoichiţă, preşedintele FRF a negat ferm şi a confirmat că actualul director tehnic va rămâne în structura federaţiei.

Mihai Stoichiţă rămâne directorul tehnic al FRF. Burleanu neagă dorinţa lui Hagi de a-l îndepărta pe ”Lippi”

„Chiar azi domnul Stoichiţă a fost reconfirmat de Comitetul Executiv şi niciodată nu s-a pus acest subiect în discuţie.

În ceea ce priveşte situaţia cu membrii staff-ului tehnic, ştiţi că noi încercăm să punem la dispoziţia selecţionerului oamenii cei mai pregătiţi, astfel încât selecţionerul să aibă posibilitatea de a alege dintre ei.

La final, e decizia exclusivă a selecţionerului. În ceea ce priveşte un nume, nu am intrat în asemenea detalii, le veţi cunoaşte după ce se va oficializa prezentarea următorului selecţioner.
De-a lungul timpului ne-am dorit să lucrăm cu domnul Gheorghe Hagi. Din păcate, nu s-a putut. Acum considerăm că este o oportunitate reală.

Prima discuţie am avut-o chiar după Comisia Tehnică. Apoi, am suspendat totul (n.r. după moartea lui Mircea Lucescu). Ieri am mai avut o discuţie cu dumnealui.
Astfel, în următoarele zile o să va comunicăm mai multe detalii. Dacă vom ajunge la un consens, o să stabilim şi o conferinţă de presă de prezentare.

Nu ştim dacă există vreun impediment sau nu. Din câte se pare, nu există. El s-a aflat într-un conflict de interese la Farul, dar s-a finalizat. Este o fereastră de oportunitate să se întoarcă la naţională.
De-a lungul timpul, relaţia noastră a devenit din ce în ce mai bună. Permanent l-am regăsit ca fiind foarte pasionat şi foarte determinat de ceea ce face. Sunt încrezător că e cea mai bună opţiune. Obiectivul pe care îl avem e să finalizăm săptămâna viitoare aceste discuţii.

Am primit o listă de propuneri, iar numele lui Hagi a fost primul. A fost cel mai preferat de cei din Comisia Tehnică”

Urmăriți Playsport.ro și pe

CLASAMENT PLAY-OFF SUPERLIGA
# Echipa M V E Î Gol. Pct.
1FCSB1052312:1149
2CFR 1907 Cluj1061319:1446
3Universitatea Craiova1061318:1444
4Farul Constanta1042419:2036
5Sepsi OSK Sfantu Gheorghe1033417:1734
6Rapid1011813:2232
CLASAMENT PLAY-OUT SUPERLIGA
# Echipa M V E Î Gol. Pct.
1Uta Arad952215:1137
2Oţelul961211:736
3AFC Hermannstadt942313:734
4Universitatea Cluj933312:1033
5Petrolul Ploiesti93248:1429
6Politehnica Iasi93157:827
7Dinamo Bucuresti924310:1225
8FC Botosani942311:1125
9FC Voluntari924311:1024
10U Craiova 194891358:1622