Dinamo a oficializat transferul fundașului spaniol Martin Pascual, în vârstă de 26 de ani. Fotbalistul a semnat un contract valabil pe două sezoane cu formația din Superligă, după ce a evoluat ultima dată pentru Mirandés, în liga secundă din Spania.
Format în fotbalul spaniol, Pascual a ales să facă primul pas în afara țării sale pentru a-și relansa cariera. De-a lungul anilor, fundașul a trecut pe la cluburi precum Rayo Vallecano, UD Ibiza, Mirandés și Atletico Madrid, acumulând inclusiv experiență la nivelul primei echipe a celor de la Rayo Vallecano.
Fost coleg cu internaționalul român Andrei Rațiu, Martin Pascual vine la Dinamo după perioada petrecută la Mirandés, în LaLiga 2, și reprezintă una dintre mutările prin care „câinii roșii” încearcă să își consolideze compartimentul defensiv.
„Bine ai venit, Martín Pascual! Fundaşul central spaniol în vârstă de 26 de ani soseşte din postura de jucător liber de contract!
Crescut la academia celor de la Rayo Vallecano, Martín a trecut pe la toate grupele de juniori şi până la nivelul primei echipe. De-a lungul carierei sale, a evoluat pentru echipele secunde ale celor de la Villarreal şi Atlético Madrid.
La nivelul ligii secunde spaniole, Martín a evoluat pentru UD Ibiza şi CD Mirandés, timp în care a adunat 72 de meciuri şi a oferit două pase decisive. Înţelegerea dintre club şi Martín Pascual se întinde pe o perioadă de două sezoane, până la 30.06.2028, cu opţiune de prelungire din partea clubului pe încă un sezon!
Bine ai venit, Martín! Îţi dorim mult succes în tricoul lui Dinamo şi cât mai multe realizări!”, au transmis cei de la Dinamo despre noul lor transfer.