O campioană olimpică a recunoscut, în cadrul unui interviu emoționant, momentele dramatice prin care a trecut de-a lungul vieții. Acestea i-au influențat decizia de a se apuca de sport, ca de o scăpare. De altfel, boxul a fost sportul spre care s-a îndreptat sportiva britanică.
Pentru Nicola Adams, „nobila artă”, a fost ca o scăpare dar și o necesitate. Prin box, sportiva a scăpat de viața plină de abuzuri pe care o cunoștea. Acum este o vedetă în Marea Britanie și nu a ezitat să își spună povestea, tocmai pentru a oferi un exemplu altora aflați în aceeași situație.
Boxul nu este deloc un sport ușor, dar pentru Nicola Adams nu a reprezentat nimic, față de dificultățile prin care a trecut. Sportiva de culoare nu a avut o viață ușoară, mai ales din cauza tatălui. Acesta a abuzat-o emoțional și fizic.
Mama și tata se certau mereu și el devenea violent. Încă de mică, de când aveam 5 ani, am încercat să intervin, îl loveam cu o sabie de plastic mică, dar nu ținea cont. M-a împins și a continuat. Tata mă lovea, iar asta a durat ani de zile, până când mama a plecat și eu m-am apucat de box, a explicat Nicola
Din păcate, ciclul violențelor nu s-a oprit aici. Pentru că și noul partener al mamei era din același aluat. Iar sportiva a decis să ia măsuri radicale.
Dormeam cu un ciocan sub pernă, în caz că era nevoie să o ajut pe mama. Și noul bărbat din viața ei era agresiv, nu am înțeles cum, după atâția ani, ajunsesem în aceeași situație, a mărturisit campioana de box
Nicola Adams și-a canalizat toată frustrarea în box și a avut o carieră de succes. În 2012 și 2016 a devenit campioană olimpică. În 2019 s-a retras din cauza unor problerme de sănătate. Dar a rămas recunoscătoare sportului care i-a oferit o viață bună și siguranța pe care nu a cunoscut-o acasă.
Fără acest sport, nu știu ce făceam, unde eram. Boxul mi-a oferit o carieră de succes, posibilitatea de a-mi apăra familia, siguranță financiară. Mi-a dat curaj, am realizat că aveam posibilitatea să îmi apăr familia. Nu mai era motiv să mă tem, puteam să fiu în siguranță. Era zona mea de confort, a doua mea familie, a declarat Nicola