FCSB a transferat în ultimii ani de la FC Botoșani mai mulți jucători de certă valoare. În acest sezon, Gigi Becali și l-a dorit foarte mult pe Hervin Ongenda. Se pare că omul dorit de FCSB pleacă din Liga 1 la o echipă din Arabia Saudită.
FCSB și FC Botoșani au colaborat excelent în ultimii ani pe piața transferurilor de jucători. În acest sezon, echipa roș-albastră a pus ochii pe încă un jucător al moldovenilor. Francezul Hervin Ongenda (26 de ani) a impresionat prin evoluțiile sale bune și a devenit ținta principală a echipelor puternice din Liga 1. FCSB și-a exprimat în mai multe rânduri interesul pentru jucătorul francez, însă transferul nu s-a concretizat. Ongenda a refuzat să meargă la echipa lui Gigi Becali.
Jucătorul francez își încheie în vară contractul cu FC Botoșani și devine liber la finalul campionatului. Astfel, gruparea din Moldova speră să obțină acum în jur de 400.000 de euro, ultima șansă de a mai scoate ceva bani de pe urma lui Ongenda.
Antrenorul Marius Croitoru a dezvăluit în direct la TV că Ongenda are o ofertă din Arabia Saudită. Tehnicianul a admis că mutarea s-ar putea face în perioada de mercato din iarnă.
Ongenda are ofertă din Arabia Saudită. E posibil să plece acolo acum, în iarnă. Intră în ultimele 6 luni de contract cu Botoşani. Noi luasem în calcul că va rămâne până în vară. A apărut oferta asta. Din punct de vedere financiar, probabil e ce-și dorește”, a dezvăluit Croitoru, la Telekom Sport.
Patronul lui FC Botoșani a confirmat în urmă cu ceva timp interesul unei echipe din zona arabă pentru francezul Hervin Ongenda.
Am deja o propunere concretă printr-un impresar, cu sume, cu date clare, am propus și eu o anumită pretenție financiară. Vom vedea unde ajungem în săptămânile următoare, că nu e încă grabă. Mai e până la mercato din iarnă”, a declarat Valeriu Iftime.
Marius Croitoru a reușit să facă din FC Botoșani o echipă de play-off și să o ducă în premieră în cupele europene. Tehnicianul a primit de curând o propunere de extindere a contractului pe doi ani. Valeriu Iftime a confirmat totul și a dezvăluit că documentele sunt deja semnate și parafate.
Marius e antrenorul Botoșaniului până în 2024. Obiectivele de performanță le vom fixa an de an în funcție de diferiți parametrii, de buget, de situația generală a fotbalului românesc, dar vrem să devenim o echipă abonată la play-off. Am fost acolo în ultimele două sezoane, vrem să continuăm tradiția”, a declarat Valeriu Iftime.