Gigi Becali și Mihai Stoica au făcut pace, după ce în ultimele săptămâni relația dintre cei doi a fost la un pas să se degradeze. Totul a pornit după rușinea încasată de FCSB în Conference League, unde a fost învinsă de Silkeborg, scor 0-10 tur-retur (n.r – 0-5, 0-5).
Prietenia dintre Gigi Becali și Mihai Stoica, una veche foarte mulți ani de zile, a fost la un pas să se strice după umilințele la care FCSB a fost supusă în Conference League.
Roș-albaștrii au pierdut în fața lui Silkeborg, scor 0-5 în Danemarca și 0-5 pe Arena Națională, la București. După cel de-al doilea eșec în fața danezilor din faza grupelor, Gigi Becali a răbufnit și criticile sale au ajuns inclusiv în direcția lui Mihai Stoica.
„Nu se pricepe la fotbal”, a spus Gigi Becali despre Mihai Stoica, declarație care în mod evident nu i-a picat bine managerului general de la FCSB.
„Nu se poate spune că nu mă pricep. Dacă schițez acum un „prim 11” cu jucători pe care i-am adus eu de-a lungul campionatului, am lua titlul la pas”, a răspuns Mihai Stoica.
Însă, pe lângă contribuția pe care o are în realizarea transferurilor de la FCSB, Mihai Stoica mai are un rol esențial, care îl face de neînlocuit pentru Gigi Becali.
Lunga experiență pe care o are în spate îl ajută pe Mihai Stoica să fie un adevărat lider în fața jucătorilor, iar Prosport.ro susține că managerul general al roș-albaștrilor ia parte la toate antrenamentele.
Surse din vestiarul FCSB au declarat pentru publicația menționată că „disciplina din baza de la Berceni i se datorează exclusiv manangerului general al roș-albaștrilor. Nimeni din lot, fie că e vorba de Florinel Coman sau alți jucători cu vechime în vestiar, nu comentează în fața lui Nicolae Dică dacă Meme Stoica se află pe marginea terenului”.
Simplul fapt că Mihai Stoica este mereu prezent la baza de pregătire a celor de la FCSB îi garantează lui Gigi Becali că jucătorii pe care îi plătește lunar nu trag chiulul de la antrenament și pregătirea se face în cele mai bune condiții.
De asemenea, sursa citată susține că Mihai Stoica are și rolul de a discuta cu fiecare jucător în parte atunci când există nemulțumiri. Managerul general al roș-albaștrilor simte posibilele tensiuni și aplanează conflictele înainte ca acestea să izbucnească.
În altă ordine de idei, Gigi Becali a anunțat deja că a trecut peste supărările pe care le-a avut cu Mihai Stoica în ultima perioadă:
„Eu doar l-am așa, nu am avut niciun fel de relație, doar am vrut să îl smeresc doar. Nu poți… Un prieten pe care îl ai de 20 și ceva de ani să te superi așa, nu am avut pe ce.
Am vrut să îl smeresc, s-a smerit și a înțeles, foarte bine. Așa e bine să îl smerească din când în când fratele mai mare pe cel mai mic, îl pune la punct din când în când”, a declarat Gigi Becali, la PRO Arena.