Adrian Mutu se plânge iar de arbitraj: „Deciziile sunt în defavoarea noastră”

Moldoveanu Camelia / 27.08.2021, 23:50

După ce FCU Craiova a remizat cu Farul Constanța, scor 1-1, antrenorul echipei din Bănie a oferit primele declarații. Adrian Mutu s-a duelat cu nașul, Gică Hagi, momentul fiind unul istoric pentru fotbalul din România. Elevii „Briliantului” au reușit să le țină piept celor de pe locul 4 în Liga 1 și se apropie de rivalii din Constanța la doar un punct distanță.

Adrian Mutu: „

Echipa lui Adrian Mutu a reușit să obțină un egal cu Farul Constanța, după ce au deschis scorul în cea de-a doua repriză. Elevii lui Gică Hagi au făcut tot posibilul pentru a egala. Adrian Petre a marcat, profită la maxim de penalty-ul obținut de Petre. În minutul 90 ar fi putut fi 1-2 pentru Farul, însă au ratat dramatic.

A fost un meci frumos, a avut ritm. Ambele echipe s-au luptat și s-a văzut asta. Nu vreau să vorbesc iar de arbitraj, dar se dau prea ușor anumite decizii care sunt în defavoarea noastră. Mă refer la penalty-uri. Așa s-a întâmplat și la Mioveni.

Așa cum am spus, vreau să formez o echipă care domină. Așa cum îi place și lui Gică Hagi. Nu, nu este presiune pe mine (la FCU). Există ca la orice echipă, însă nu sunt un antrenor fricos. Presiunea există, atâta timp cât o să antrenez.

În decembrie o să vedem unde suntem. Asta nu înseamnă că nu ne gândim că nu avem o perioadă bună. În ultimele meciuri ale noastre totul a fost decis de arbitraj.

Mă bucur că l-am văzut pe Gică Hagi și îi doresc tot ce e mai bine pentru el și echipa lui. Mă bucur pentru cuvintele spuse.

Nu e normal să vorbesc despre alte echipe (CFR Cluj). Nu e un lucru nou în România și o să se mai întâmple.

Cred că Ronaldo vrea să-și încheie cariera la Manchester United. A făcut o alegere bună. Și-a ales favorita.”, a declarat Adrian Mutu După meciul cu Farul Constanța.

Adrian Mutu s-a arătat deranjat de gestul lui Kovacic de a nu veni la declarații, cu toate că ar fi trebuit să facă asta. Fotbalistul de la FCU Craiova s-a scuzat spunând că îl doare capul. El este jucătorul care a oferit iarăși un penalty adversarilor, după ce a făcut asta și în meciul cu Mioveni. „Briliantul” a ținut să menționeze faptul că o să discute cu acesta.

Echipa lui Adrian Mititelu Jr. a reușit să deschidă scorul prin Claudiu Bălan în minutul 48. Eroarea lui Alexi Pitu a „servit pe tavă” reușita oltenilor. Gică Hagi s-a văzut nevoit să schimbe cei trei atacanți în minutul 67, profitând de pauza de hidratare. Farul Constanța a mai făcut o schimbare și la pauză.

Gazonul de pe Ion Oblemenco le-a făcut probleme fotbaliștilor. Farul Constanța, echipa care a început acest meci din poziția de favorită, a avut foarte mult de suferit din cauza condițiilor oferite de olteni. FCU Craiova a reușit să treacă peste acest impediment și să egaleze.

Au fost momente foarte tensionate în tribune. Cele două galerii s-au luat la bătaie. Constănțenii n-au mai ținut cont de nimic. Cu toate că se aflau acasă la olteni, fanii Farul Constanța n-au putut suporta egalul cu echipa nou-promovată în Liga 1.

Mutu vs. Hagi. Duelul golgheterilor de la echipa națională

Este un moment istoric pentru fotbalul românesc! Adrian Mutu și Gică Hagi se duelează pentru prima dată din postura de antrenori. Cei doi foști fotbaliști dețin recordul de cele mai multe goluri înscrise pentru echipa națională a României. Mai exact, fiecare are câte 35. Diferența dintre cei doi o face numărul de selecții la națională. Dacă „Regele” a reușit să devină golgheter în 124 de meciuri, „Briliantul” a făcut asta în doar 77 de apariții.

Nașul Hagi l-ar putea demite pe finul Mutu? Mai bine spus, antrenorul celor de la FCU Craiova este amenințat cu demiterea dacă pierde meciul contra Farul Constanța. Cu toate că echipa din Bănie are cea mai bună posesie din Liga 1, Farul Constanța se află pe locul 4, iar Craiova lui Adrian Mititelu pe 9.

Echipe de start FCU Craiova – Farul Constanța

FCU Craiova: 1. Mogoșanu – 2. R. Negru, 4. Kovacici, 25. Gajici, 23. Bușu – 77. Asamoah, 8. C. Albu, 30. Van Durmen – 27. Ondaan, 7. Vieira, 24. Baeten
Rezerve: 31. D. Popa, 3. L. Paramatti, 5. Huyghebaert, 9. C. Bălan, 13. Diallo, 16. V. Pop, 17. Raicea, 44. Machado, 51. Sidibe
Antrenor: Adrian Mutu

Farul: 12. Aioani – 5. Mladen, 17. Larie, 23. V. Ghiță, 6. De Nooijer – 18. Artean, 52. R. Pires, 11. A. Ciobanu – 7. G. Ganea, 10. Jefte Betancor, 80. A. Pitu
Rezerve: 1. Tordai, 4. Dussaut, 9. A. Petre, 21. Dobrosavlevici, 24. Grameni, 25. Chițu, 28. Sali, 30. Purece, 98. N. Popescu
Antrenor: Gică Hagi

Stadion: „Ion Oblemenco”, Craiova
Arbitru: Ionuț Coza / A1: Ferencz Tunyogi, A2: Marius Badea

Adrian Mutu a făcut scandal la Mioveni

După ce a obținut o remiză albă etapa trecută cu Chindia, elevii lui Adi Mutu au fost învinși de CS Mioveni. Fără gol marcat în ultimele două etape, FCU Craiova trece printr-o adevărată criză de formă. După înfrângerea de la Mioveni, Adi Mutu a fost foarte nervos. Tehnicianul a acuzat arbitrajul pentru anularea unui gol valabil în prima repriză. Mutu și-a lăudat elevii pentru atitudinea arătată pe tot parcursul meciului de la Mioveni. Fostul internațional a pus evoluțiile slabe ale echipei din ultima perioadă, pe seama neșansei.

Am dominat în totalitate! Fotbalul e nedrept, în seara asta nu meritam să pierdem. Ne-am făcut jocul nostru cu o echipă care a avut șase-șapte fundași. Am încercat să-i desfacem, am și marcat. Frustrarea e mare, vedeți câte greșeli au fost în defavoarea noastră, ce să mai spun?

Echipa produce fotbal, ocazii de gol, eu sunt mulțumit de atitudinea jucătorilor, și-au făcut datoria. Din păcate, n-a fost seara atacanților, e loc să jucăm mult mai bine. Sper să avem și noi mai mult noroc. Nicio echipă nu ne-a dominat, am jucat de la egal la egal exceptând meciul cu CFR Cluj”, a spus Adrian Mutu, la finalul meciului de la Mioveni.