Ultimele evenimente care au avut loc în Ucraina par să ducă spre o escaladare a conflictului cu Rusia, însă cu toate acestea, Roman Abramovich a avut o nouă apariție șoc în țara vecină României. Oligarhul rus în vârstă de 55 de ani, patron al clubului Chelsea Londra, a făcut încă o vizită în Ucraina, în speranța că va ajuta la reluarea negocierilor de pace.
Deși ultima sa vizită în Ucraina nu s-a terminat deloc bine pentru el, Roman Abramovich a avut o nouă apariție șoc în țara invadată de Rusia. Renumitul oligarh, patron al clubului Chelsea, s-a văzut nevoit să plece din nou la drum, din cauza ultimelor evenimente care au avut loc în Ucraina.
Rușii au bombardat agresiv mai multe zone, iar orașele din vest și din sud au fost de departe cele mai afectate de ultimele atacuri. O mulțime de civili au picat victime bombardamentelor, iar din declarațiile președinților Volodomir Zelenski și Vladimir Putin se pare că negocierile de pace s-au împotmolit.
Discuțiile au ajuns într-un punct mort pentru că noi nu vom renunța la teritoriul și la oamenii noștri”, a punctat liderul ucrainean.
Declarațiile lui Zelenski vin în contextul în care Rusia a cerut ca toți ucrainenii să se retragă din Mariupol și să cedeze teritoriul. Se vehiculează că până la data de 9 mai, Mariupol ar urma să fie cucerit în totalitate de Rusia, care vrea să organizeze o „paradă de Ziua Victoriei”.
În acest context, publicația Bloomberg susține că Roman Abramovich a ajuns din nou în Ucraina și plănuiește să contribuie la reluarea negocierilor de pace.
Ultima oară când Abramovich a fost în Ucraina a avut nevoie de spitalizare. Inițial s-a crezut că a fost otrăvit, însă ulterior s-a dezvăluit că o grenadă cu gaze lacrimogene ar fi explodat în apropiere de el.
Ajuns din nou în Ucraina, Roman Abramovich s-ar fi întâlnit deja cu oficialii desemnați să poarte negocierile pentru pace. Însă, într-un interviu acordat în presa ucraineană, sâmbătă, Volodimir Zelenski a declarat:
Roman Abramovich reprezintă partea celor care susțin o cale diplomatică și încheierea războiului. Dar nimeni nu poate garanta că nu este un joc”, a transmis Zelenski, conform sursei citate mai sus.
Momentan, informațiile dezvăluite de Bloomberg nu au fost confirmate oficial. Un purtător de cuvânt al lui Roman Abramovich a spus că patronul lui Chelsea nu se află la Kiev, însă nu a oferit mai multe detalii.
De asemenea, negociatorul ucrainean Mykhailo Podolyak a refuzat să comenteze. În schimb, purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, nu a răspuns solicitării.
Roman Abramovich se scufundă și mai mult. A fost lăsat fără 7 miliarde de euro după ultima decizie.