Xavi Hernandez a declarat la începutul anului că va părăsi gruparea catalană la sfârșitul sezonului. Presa internațională a relatat că planul antrenorului este de a lua un an de pauză la finalul acestei stagiuni, însă acesta ar putea să-și schimbe decizia dacă i s-ar propune un proiect atractiv.
Contractul lui Xavi expiră în 2025, însă acesta a anunțat deja conducerea că planuiește să plece mai repede de pe Camp Nou. Clubul olandez, Ajax Amsterdam, s-ar fi interesat de serviciile tehnicianului. Această mutare ar avea șanse de a se realiza întrucât Xavi va fi cel mai probabil liber de contract la finalul sezonului, iar filozofia acestuia se aseamănă izbitor de mult cu cea a ”lăncierilor”. Jurnalistul iberic, Toni Juanmarti, a notat că Ajax ar fi interesată de serviciile ibericului datorită stilului său de joc ofensiv și promovării tinerilor jucători. De asemenea, jurnalistul notează că Xavi nu este singurul candidat de pe lista celor de la Ajax.

Xavi a vorbit despre plecarea sa de la Barcelona după returul cu Napoli din optimile de finală Champions League. Managerul a transmis clar că se va despărți de catalani și în cazul în care va câștiga trofeul:
„Mă tot întrebați dacă voi rămâne în caz că o să câștigăm Champions League. Nu, nu o voi face. Viitorul meu nu se schimbă, decizia mea nu se schimbă. Voi pleca de la Barcelona la finalul stagiunii. Mă voi bucura de Champions League sezonul viitor, dar ca suporter”.
Xavi a mai antrenat o singură echipă în afara de FC Barcelona. Acesta a stat pe banca tehnică a celor de la Al Sadd, echipa la care și-a încheiat cariera de jucător. Alături de Barcelona, Xavi a câștigat titlul în La Liga sezonul trecut. În prezent, echipa blaugrana se află pe locul secund în campionatul Spaniei, cu 67 de puncte, la 9 distanță de rivala Real Madrid. În Champions League, elevii lui Xavi se vor duela cu PSG pentru accederea în „careul de ași”.