Echipa poloneză Rakow Czestochowa a învins joi seara, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, formația Universitatea Craiova, în prima etapă a grupelor Conference League. Oltenii au evoluat în inferioritate numerică încă din minutul 53.
Prima repriză a meciului de la Sosnowiec a fost dominată de gazde, care au atacat poarta lui Isenko încă din debutul partidei. Jonathan Brunes a cerut un penalty în minutul 10, la o intervenție a lui Screciu, însă arbitrul nu a acordat nimic. Ulterior, același Brunes a tras spre poartă, dar Adrian Rus a respins în minutul 32. În minutul 33, românul de la Rakow, Racovițan, a fost aproape de deschiderea scorului, în timp ce singura șansă notabilă a oltenilor în prima parte a venit prin șutul lui Baiaram, care a trecut pe lângă poartă.
Imediat după pauză, Pienko a deschis scorul, șutând printre picioarele lui Isenko, în minutul 47. Șase minute mai târziu, Screciu a comis fault asupra lui Brunes și, după consultarea VAR, a primit cartonașul roșu, fiind eliminat. În minutul 63, Isenko a respins șutul lui Ameyaw, iar în minutul 80, Oskar Repka a majorat diferența pentru polonezi.
Partida s-a încheiat astfel cu scorul de 2-0 pentru Rakow, iar Universitatea Craiova începe cu o înfrângere parcursul din Conference League.
Rakow: Trelowski – F. Tudor, Racoviţan, Svarnas – Ameyaw, Struski (P. Barath 75), Repka (Mircetic 86), Adriano Amorim – Pienko (Bulat 75), Brunes (Makuch 86), Ivan Lopez (Diaby-Fadiga 22). Antrenor: Marek Papszun
Universitatea Craiova: Isenko – Ad. Rus, Screciu, Badelj – Carlos Mora, Al. Creţu (Romanchuk 59), T. Băluţă (L. Houri 76), Cicâldău (Mekvabishvili 59), Bancu – Al Hamlawi (Nsimba 76), Baiaram (Samuel Teles 59). Antrenor: Mirel Rădoi
”N-aș spune că este o seară neagră, este o partidă pierdută, este normală lipsa de experiență în astfel de partide. Ne-am arătat în multe momente limitele, trebuie să acceptăm această înfrângere. Supărarea este că este al doilea meci când rămânem în 10.
Nu cred că am fi reușit foarte multe lucruri nici în repriza a doua, chiar dacă marcăm. La fel, în meciurile internaționale, să ai o ocazie în 45 de minute este foarte puțin.
(n.r.-despre eliminare) Nu aveam speranțe că o să fie o altă decizie.
Le-am transmis și lor, sper că și ei, chiar dacă este ceva nou pentru noi, vedem anumite situații pe care nu le vedem în campionatul intern. A fost un punct de referință partida din seara asta. Am observat, din nou, că fotbalul simplu este cel mai util. Asta este lecția pe care am învățat-o de la Rakow: să joci simplu este cel mai inteligent.
(n.r.-despre derby-ul cu FCSB) Nu mă gândesc în momentul ăsta”, a declarat antrenorul Universității Craiova, Mirel Rădoi, după debutul ratat din Conference League.