Avem primul El Clasico al anului! Real şi Barcelona joacă duminică pentru trofeul Supercupei Spaniei

George Drafta 13.01.2023, 08:58

Cele două mari rivale au ajuns în ultimul act după ce le-au depăşit pe Valencia, respectiv Betis.

După ce miercuri seară, „galacticii” au avut nevoie de lovituri de departajare pentru a trece de „lilieci”, joi seară a avenit rândul Barcelonei să ajungă la loteria penaltyurilor în disputa cu andaluzii.

Meciul de la Riyadh a avut goluri atât în timpul regulamentar cât şi în reprizele de prelungiri. Lewandowski a marcat primul pentru catalani, însă reuşita lui Fekir a păstrat-o pe Betis în meci. La fel s-a întâmplat şi în cele 30 de minute suplimentare. Prima a marcat Barcelona, în minutul 93 prin Ansu Fati, apoi adversarii au egalat prin Moron.

Totul s-a decis la execuţiile de la punctul cu var. La fel ca miercuri seară, învingătorii s-au impus cu 4-2. Lewandowski, Kessie, Ansu Fati şi Pedri au marcat, însă adversarii nu s-au putut lăuda cu aceeaşi precizie. Juanmi şi William Carvalho au ratat şi şi-au condamnat echipa la înfrângere.

Catalanii au opt meciuri consecutive fără înfrângere

Duel de cinci stele pentru trofeu

Astfel, după triumful trupei lui Xavi vom avea parte un prim El Clasico în 2023. Real Madrid şi FC Barcelona se vor întâlni în finala Supercupei Spaniei, dumincă seară în capitala Arabiei Saudite. Cele două s-au întâlnit ultima oară în La Liga, în luna octombrie, atunci când los blancos s-au impus cu 3-1.

Pentru cele două va fi al 16-lea duel în Supercupa Spaniei. Realul s-a impus de nouă ori, patru partide au dat câştig de cauză formaţiei blau-grana, iar două s-au terminat la egalitate. În 2022, Real şi Barcelona s-au întâlnit în faza semifinalelor, atunci când Modric & Co s-au calificat după victoria cu 3-2.

A urmat apoi succesul cu Athletic Bilbao din ultimul act şi totodată al 12-lea trofeu al Supercupei Spaniei din istoria clubului. Marea rivală are 13 triumfuri în această competiţie, apărută în peisajul fotbalului spaniol în anul 1982.

Reacţia lui Xavi

Antrenorul catalanilor a comentat succesul echipei sale în faţa alb-verzilor şi a dat de înţeles care trebuie să fie capitolele care trebuie îmbunătăţite până la duelul de peste două zile.

Xavi poate cuceri primul său trofeu pe banca Barcelonei

”Prima repriză a fost a noastră, ar fi trebuit să înscriem al doilea gol. Apoi ne-a dominat Betis, ne-au egalat. Până la urmă Ter Stegen a făcut diferența. Ne-am complicat viața împotriva unui mare rival, care te domină în multe momente. Nu am știut să ne apărăm ca pe Wanda Metropolitano, jocul a fost lung pentru noi.

Trebuie să ne maturizăm jocul, avem tineri în echipă, poate ne afectează prea mult. Dar suntem în finală, care a fost scopul. Ter Stegen a fost cireașa de pe tort, ne-a salvat două penalty-uri. Acum să jucăm, să ne bucurăm și să încercăm să câștigăm finala. Întotdeauna vreau să joc cu cei mai buni, să-i înving pe cei mai buni și acum Madridul este unul dintre ei”, a declarat tehnicianul „extratereştrilor”, citat de Relevo.