Simona Halep, campioană la Toronto după o finală dramatică cu Haddad Maia! Al 24-lea titlu din carieră pentru româncă

Bordei Radu Robert Zanfir 14.08.2022, 19:52

Simona Halep este campioana de la Rogers Cup. Românca a câștigat cu Haddad Maia, 6-3, 2-6, 6-3, după un meci dramatic. Este primul titlu de la Toronto pentru fostul număr 1 mondial și al treilea de la Rogers Cup.

Simona Halep este noua campioană de la Toronto. Românca câștigă turneul WTA 1000 din Canada și ajunge la 24 de titluri în întreaga carieră. Pentru câștigarea turneului, Simona va obține 39.700 de dolari şi 900 de puncte.

Simona Halep – Haddad Maia

Set3: Game, set și meci pentru Simona Halep! De luni, Simona va urca pe locul 6 în lume!
Set3: Simona are trei mingi de meci
Set3: Simona câștigă cel mai frumos punct al meciului. 15-0

Set3: Haddad Maia rămâne în meci. 5-3
Set3: Răspuns în oglindă al Simonei, care câștigă un game alb. Încheie cu smash în care a spus toată răutatea. 5-2
Set3: 40-0 pentru Simona, care este ca un zid, de care se lovesc toate mingile
Set3: Primul game alb al braziliencei. 4-2
Set3: Haddad Maia servește și câștigă o primă minge. 0-15

Set3: Halep se distanțează în setul decisiv. 4-1
Set3: Simona Halep reușește al doilea break și conduce cu 3-1 în setul decisiv

Set3: Simona joacă foarte bine și egalează la 30.
Set3: Simona scapă returul și este 0-30

Set3: Brazilianca reușește re-break-ul, după cel mai disputat game al partidei. 2-1 pentru Simona
Set3: 40-40, după poate cel mai lung schimb de mingi al partidei
Set3: Simona Halep câștigă un punct spectaculos, în care mingea a lovit de două ori fileul. Punctul, finalizat cu un lung de linie perfect

Set2: Haddad Maia va servi cu mingi noi
Set2: Simona rezistă în acest set și reduce diferența la 2-5.

Simona Halep – Haddad Maia, în marea finală de la Toronto

Set1: Simona câștigă primul set! Condusă cu 0-3, Halep a câștigat 6 game-uri la rând!! 6-3

Set1: Și se face 5-3! Simona mai are nevoie de un singur game pentru a-și adjudeca primul set al finalei!
Set1: 30-0 pentru Simona!
Set1: Minge spectaculoasă finalizată cu un duel la fileu. Haddad Maia trimite afară, în cele din urmă
Set1: Simona servește cu minge noi. Are un break în față!
Set1: Simona conduce pentru prima dată în acest meci. Serie de 4 game-uri consecutive pentru Halep!!! 4-3
Set1: 40-30 pentru Simona în game-ul 7

Set1: Simona egalează la 3, după ce a fost condusă cu 3-0. Primul AS al Simonei! Halep arată cu degetul la cap: „Puțină minte, puțină minte”, pare a spune românca
Set1: Simona revine la serviciu.

Set1: Simona reușește break-ul și reechilibreaă jocul. 2-3
Set1: Se face 40-40. Simona dă primele semne de nervozitate
Set1: Halep irosește prima minge de break
Set1: 40-15 pentru Halep, care o pune în dificultate pe Haddad, pentru prima dată
Set1: Simona sparge gheața în aceastaă finală. Primul game pentru Halep. 1-3

Set1: Brazilianca se desprinde după un game in care Simona a avut trei șanse de rebreak. 0-3

Set1: Simona reușește și primul punct al meciului
Set1: Haddad Maia are prima minge a meciului. Simona trimite prea lung și este 0-15

INFO: Sunt și foarte mulți suporteri ai braziliencei Haddad Maia
INFO: Fanii români aplaudă prezența Simonei pe arenă

Pentru Simona Halep, finala de la Toronto este a doua din acest an, după cea de la Melbourne Summer Set 1. Tot a doua finală este și la Toronto, după cea pierdută în 2015, când a abandonat cu Belinda Bencic. Românca are două trofee la Rogers Cup, dar obținute la Montreal. Turneul canadian se joacă prin rotație la Toronto și la Montreal.

Când o pot vedea românii pe Simona Halep în finala de la Toronto. Fostul lider mondial are un avantaj față de braziliancă

Cele două jucătoare s-au mai întâlnit de 3 ori până acum, iar Simona Halep are palmares pozitiv împotriva sud-americancei.

Românca a câștigat primele două confruntări, în 2017, la Wimbledon, în turul doi, 7-5, 6-3, și în acest an, la Australian Open, tot în turul doi, 6-2, 6-0.

Totuși, românca a pierdut ultima partidă jucată cu Beatriz Haddad Maia, la Birmingham, în urmă cu doar două luni, 3-6, 6-2, 4-6.

Acum, Simona va trebui să treacă de numărul 24 mondial pentru a cuceri primul trofeu de când lucrează cu Patrick Mouratoglou. Simona Halep s-a calificat în finala de la Rogers Cup, după victoria dramatică cu Jessica Pegula, 2-6, 6-3, 6-4. Va fi a doua finală a Simonei la Toronto, unde a mai prins un ultim act în 2015. Tot la Rogers Cup, Simona are două trofee câștigate, dar în turneele jucate la Montreal.

Simona Halep a transmis un mesaj pentru Patrick Mouratoglou, după calificarea în finala de la Toronto

La finalul partidei de sâmbătă, Halep nu a uitat să amintească de colaborarea cu Patrick Mouratoglou.

În primul rând, le mulțumesc că m-au încurajat nebunește azi. Am muncit pentru fiecare minge, nu am renunțat în niciun punct.

Ea e în Top 10 WTA, a fost foate greu, am jucat bine și sunt mulțumită de ce am jucat azi. A fost o provocare pentru mine. Am schimbat tactica după primul set, lovea puternic și eu nu simțeam ritmul. Am reușit să o împing în spatele terenului.

E prima noastră finală (n.r. – alături de Patrick Mouratoglou), sperăm că vom avea cât mai multe. Îi mulțumsc că mă ajută să câștig fiecare meci. Sunt onorată, a spus Halep, la finalul meciului.

259.100 de dolari este suma câștigată de Simona Halep pentru calificarea în finala de la Toronto, conform site-ului oficial WTA. Dacă se va impune în ultimul act, românca își va îmbogăți palmaresul cu un cec în valoarea de 439.700 de dolari. Victoria finală din Canada îi va aduce și 900 de puncte WTA.

După victoria obținută cu Jessica Pegula, Simona Halep s-a întors în TOP 10 WTA. Simona a urcat pe locul 9 în clasamentul live. De asemenea, constănțeanca poate urca până pe locul 6 dacă va reuși să ridice trofeul de la Toronto.