Diana Mocanu, campioana olimpică de la Sidney care s-a retras din sport la 18 ani, a fost uitată de oamenii care altădată o aplaudau, deși nu știau prea multe despre ea. Tânăra antrenoare nu a fost recunoscută când a fost văzută pe stradă.
Multipla campioană s-a schimbat radical de când nu mai practică sportul de performanță. Foarte puțini o recunosc atunci când o văd pe stradă. Nici măcar oamenii din orașul ei nu au recunoscut-o atunci când au dat nas în nas cu aceasta.
Bloggerul Bogdan Tache a povestit, site-ul personal, un episod care l-a marcat. Acesta s-a întâlnit întâmplător cu românca de „aur” care a şocat nataţia mondială la Sydney într-o piață agroalimentară. El a recunoscut-o imediat pe sportiva retrasă din activitate, dar femeia care se afla la taraba la care s-a oprit fosta mare campioană nu a recunoscut-o pe Diana. Acest lucru l-a întristat teribil pe Bogdan Tache.
Fata care la doar 16 ani bucura o națiune întreagă prin performanțele extraordinare obținute la Jocurile Olimpice de la Sydney a fost dată uitării de marea majoritate a oamenilor. Doar câțiva prieteni, vecini și oameni din sport o identifică atunci când o văd pe stradă, după cum arată bloggerul Bogdan Tache.
Am copilărit în același cartier în care părinții mei stăteau la două blocuri de părinții ei. Nu am mai văzut-o de mult, dar azi ne-am reîntâlnit în piață.
S-a așezat liniștită la rând, în spatele meu, căutând din ochi produsele de pe tarabă. Eu mi-am luat porția zilnică de roșii proaspete iar ea și-a luat două pungi de fasole. Am mai bântuit puțin prin piață după o legătură de mărar, iar la întoarcere am trecut iarăși prin fața tarabei unde ne-am întâlnit și i-am spus vânzătoarei:
– Astăzi ați avut o zi norocoasă.
– Da?! De ce? mă întreabă nedumerită.
– Mai țineți minte fata care a luat în urma mea două pungi de fasole?
– Da, îmi spune.
– Fata aia este Diana Mocanu.
Nedumerită, vânzatoarea se uită întrebător la mine parcă spunându-mi:
– Cine naibii e Diana Mocanu?
– Fata asta a luat două medalii de aur la înot la Olimpiada de la Sydney, îi spun.
– Da?! Ce păcat că nu am știut! M-aș fi uitat și eu mai bine la ea să o cunosc.”, a povestit Bogdan Tache.
Admiratorul Dianei Mocanu este dezamăgit de felul în care se mișcă lucrurile la noi în țară, dar cel mai tare îl deranjează că românii nu îi apreciază pe cei ca fosta mare campioană olimpică.
Trăim într-o țară complet defectă. O țară care își uită valorile și puținii campioni care îi duc numele cu cinste peste hotare. Diana e „nimeni” acum. O știu câțiva prieteni, vecini și oameni din sport. Diana a fost condamnată la uitare nu numai de statul român ci și de propriul său oraș. M-am întristat teribil.”, a mai scris Bogdan Tache, pe blogul personal, potrivit prosport.ro.