Cine e Tudor Pop, noua propunere pentru Ministerul Tineretului și Sportului

Simion Andrei 17.10.2021, 19:16
Cine e Tudor Pop, noua propunere pentru Ministerul Tineretului și Sportului

Tudor Pop este propunerea lui Dancian Cioloș la conducerea Tineretului și Sportului. Omul de încredere al liderului USR i-ar putea lua locul lui Eduard Novak.

Lista miniștrilor propuși de Dacian Cioloș va ajunge luni pe masa Parlamentului. Premierul desemnat îl propune la Ministerul Tineretului și Sportului pe Tudor Pop, care ocupă în acest moment funcția de președinte al Comisiei de Tineret şi Sport din Camera Deputaților.

Cine e Tudor Pop, noua propunere pentru Ministerul Tineretului și Sportului

Tudor Pop, cel care i-ar putea lua locul lui Eduard Novak este deputat de București din partea USR și se află la cel de-al doilea mandat în Parlament.

Acesta a făcut parte din Comisia pentru sănătate și familie, în precedentul mandat, iar înainte de a fi deputat a făcut parte din Guvernul condus de Dacian Cioloș, ca șef de cabinet al Ministrului Fondurilor Europene.

„Tudor Pop este deputat de București la al doilea mandat. În legislatura 2016-2020, a fost membru în Comisia pentru sănătate și familie și a inițiat mai multe proiecte de lege, printre care „Stop Nosocomiale!”, un proiect pentru prevenirea și reducerea infecțiilor intraspitalicești, aflat acum la un pas de adoptare.

Una dintre legile sale promulgate este cea privind transparentizarea deconturilor CNAS. Adoptarea acestui proiect reprezintă o victorie importantă în lupta cu corupția din sistemul de sănătate din România.

Înainte de fi deputat, Tudor a făcut parte din Guvernul condus de Dacian Cioloș, ca șef de cabinet al Ministrului Fondurilor Europene, iar principalele proiecte în care a fost implicat au fost: Pachetul Anti-Sărăcie, Pachetul pentru Dezvoltarea Clasei de Mijloc la Sate și programul Fiecare copil la grădiniță.

În cadrul activității desfășurate pentru Pachetul Anti-Sărăcie, Tudor a avut o contribuție importantă în programul de electrificare a locuințelor fără acces la rețeaua de electricitate. La Pachetul pentru Dezvoltarea Clasei de Mijloc la Sate, a contribuit alături de Cristian Ghinea și Daniela Giurcă la pachetul de politici publice care a fost lansat în 21 martie 2016.

În programul „Fiecare copil la grădiniță”, a făcut parte din echipa care s-a ocupat de negocierile și dezbaterile interministeriale pentru normele de implementare a legii aferente. Programul a căpătat un cadru legislativ de funcționare la nivel național printr-o Hotărâre de Guvern emisă în luna ianuarie 2016”, se arată pe site-ul usr.ro.

Cabinetul propus de premierul desemnat Dacian Cioloș:

Prim-ministru – Dacian Cioloș
Ministerul Finanțelor – Dragoș Pîslaru
Ministerul Afacerilor Interne – Alin Stoica
Ministerul Afacerilor Externe – Dan Barna
Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale – George Cățean
Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor – Mihai Goțiu
Ministerul Justiției – Stelian Ion
Ministerul Apărării Naționale – Nicu Fălcoi
Ministerul Economiei, Antreprenoriatului și Turismului – Claudiu Năsui
Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene – Cristian Ghinea
Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației – Ionuț Moșteanu
Ministerul Energiei – Cristina Prună
Ministerul Transporturilor și Infrastructurii – Cătălin Drulă
Ministerul Muncii și Protecției Sociale – Oana Țoiu
Ministerul Sănătății – Ioana Mihăilă
Ministerul Culturii – Iulia Popovici
Ministerul Tineretului și Sportului – Tudor Pop
Ministerul Cercetării, Inovării și Digitalizării – Monica Berescu
Ministerul Educației – Corina Atanasiu

Lista miniștrilor din 1989 și până în prezent:

Mircea Angelescu ianuarie 1989 – iulie 1990
Bogdan Niculescu Duvăz iulie 1990 – octombrie 1991
Ioan Moldovan octombrie 1991 – noiembrie 1992
Gheorghe Angelescu noiembrie 1992 – august 1993
Alexandru Mironov august 1993 – decembrie 1996
Mihai Stănescu decembrie 1996 – decembrie 1997
Crin Antonescu decembrie 1997 – ianuarie 2001
Georgiu Gingăraș ianuarie 2001 – iunie 2003
Octavian Morariu iunie 2003 – septembrie 2004
Constantin Diaconu septembrie 2004 – februarie 2005
Florian Gheorghe februarie 2005 – decembrie 2006
Octavian Bellu decembrie 2006 – ianuarie 2009
Monica Iacob-Ridzi decembrie 2008 – iulie 2009
Sorina Plăcintă iulie 2009 – decembrie 2009
Doina Melinte martie 2010 – mai 2012
Carmen Tocală mai 2012 – ianuarie 2013
Nicolae Bănicioiu ianuarie 2013 – martie 2014
Gabriela Szabo martie 2014 – noiembrie 2015
Elisabeta Lipă noiembrie 2015 – ianuarie 2017
Marius Dunca ianuarie 2017 – ianuarie 2018
Ioana Bran ianuarie 2018 – noiembrie 2018
Bogdan Matei noiembrie 2018 – noiembrie 2019
Ionuț Stroe noiembrie 2019 – decembrie 2020
Carol-Eduard Novak decembrie 2020 –

Urmăriți Playsport.ro și pe