Echipa bucureşteană Dinamo a învins, luni seara, pe teren propriu, scor 1-0, formaţia Unirea Slobozia, în ultimul meci al etapei a 27-a a Superligii.
Dinamo a controlat autoritar prima repriză de pe Arena Naţională, ratând şanse importante prin Armstrong, Alex Musi şi Soro, singura fază periculoasă a oaspeţilor consumându-se în minutul 40, când Bărbuţ şi-a pus în valoare viteza extraordinară, l-a depăşit pe Opruţ şi a mai avut suflu să trimită un şut la poarta lui Roşca, apărat de portarul dinamovist.
În repriza secundă Opruţ a trimis în bara transversală, în minutul 53, iar după zece minute Denis Rusu a respins la lovitura de cap a lui Karamoko.
Dinamo a trecut prin emoţii uriaşe în minutul 65, când Boateng şi Roşca nu s-au sincronizat, mingea a fost respinsă până la 30-35 de metri, de unde Carnat a şutat direct pe poarta gazdelor. Roşca a reuşit să ajungă în ultimul moment şi să salveze un gol ca şi făcut, pentru ca Opruţ să înscrie un gol superb, cu capul, la o centrare a lui Armstrong, în minutul 65.
Portarul ialomiţenilor, Denis Rusu, a intervenit şi la încercarea lui Sivis, din minutul 84, şi Dinamo s-a impus la limită, 1-0. Elevii lui Kopic sunt pe locul al doilea în clasament, cu 53 de puncte, la o singură lungime de lider, Universitatea Craiova. Unirea Slobozia e a 14-a, cu 24 de puncte.
Claudiu Niculescu, antrenorul celor de la Unirea Slobozia, l-a lăudat pe Zeljko Kopic pentru munca depusă la Dinamo și a dezvăluit că a purtat mai multe discuții cu antrenorul croat al „câinilor”, de la instalarea acestuia în Superliga.
Cât despre lupta la titlu, Niculescu le vede pe Universitatea Craiova, Rapid și Dinamo în lupta pentru campionat, în play-off.
„Am o relaţie excelentă cu Florentin Petre, l-am felicitat, i-am urat casă de piatră, cu Mister Kopic am o relaţie extraordinară, ne trimitem şi mesaje, de când a venit aici l-am felicitat aproape după fiecare meci.
Merită felicitări cu prisosinţă, a luat-o pe Dinamo de unde a luat-o şi a adus-o în fruntea clasamentului, cu şanse mari la câştigarea titlului. (n.r. Papeau) A încercat, a simţit o durere la genunchi, mâine este programat la un RMN, mâine vă putem spune cu siguranţă dacă are ceva. Ar fi o pierdere foarte mare pentru noi.
Da, cred că bătălia se va da între echipele care sunt acum în fruntea clasamentului, Craiova, Dinamo şi Rapid, dar să nu uităm de FCSB.
Va fi foarte interesant de văzut un play-off cu toate aceste echipe. Cum v-am spus şi înainte, treaba mea este alta. Mă concentrez pe echipele care vor juca în play-out. Încerc să analizez adversarii pe care i-am putea avea în play-out.”, a declarat Niculescu, la flash interviu.