Condiții de cazare inumane la Campionatul Mondial din Qatar. Au început să apară primele nemulțumiri

Pintilie Iosif 16.11.2022, 20:00

Qatar se pregătește de sărbătoare. Micuța țară arabă va găzdui Campionatul Mondial de Fotbal, cel mai important eveniment sportiv al anului. Câteva sute de mii de suporteri sunt așteptați să viziteze țara în următoarea lună.

Cum arată camerele în care vor sta suporterii

Fanii nu vor avea totuși cea mai bună experiență. Suporterii care nu și-au rezervat un hotel vor fi cazați în taberele speciale amenajate de organizatori. Acestea au condiții de cazare inumane.

Două paturi și o noptieră se găses în corturile pregătite pentru suporterii. Daimymail anunță că fanii sunt furioși, din cauza condițiilor.

Arenele pe care se va juca în Qatar

• Lusail Stadium din Lusail, capacitate de 80.000 de locuri, inaugurat în 2022 – cinci meciuri din grupe, unul din optimi, unul din sferturi, unul din semifinale, finala
  • Al Bayt Stadium din Al Khor, capacitate de 60.000 de locuri, inaugurat în 2021 – cinci meciuri din grupe, unul din optimi, unul din sferturi, unul din semifinale

6. Sandor Kocsis (Ungaria) – 11 goluri marcate / medie: 2.20 goluri/meci
  7. Jurgen Klinsmann (Germania și Germania de Vest) – 11 goluri marcate / medie: 0.65 goluri/meci
  8. Helmut Rahn (Germania de Vest) – 10 goluri marcate / medie: 1 gol/meci
  9. Gary Lineker (Anglia) – 10 goluri marcate / medie: 0.83 goluri/meci
  10. Gabriel Batistuta (Argentina) – 10 goluri marcate / medie: 0.83 goluri/meci
  11. Au mai înscris 10 goluri la Campionatul Mondial următorii jucători: Teofilo Cubillas (Peru), Thomas Muller (Germania) și Grzegorz Lato (Polonia).

Miroslav Klose a înscris 16 goluri în 24 de meciuri jucate la turneul final. El a participat la CM 2002, CM 2006, CM 2010 și CM 2014. Al 16-lea gol l-a înscris în acel duel memorabil Germania – Brazilia, scor 7-1. L-a depășit chiar pe brazilianul Ronaldo Nazario.

CM 2022 va fi ediția cu numărul 22 a Cupei Mondiale. Până acum s-au marcat 2548 de goluri, iar marcatori au fost 1300 de fotbaliști.