CSM Bucureşti şi Gloria Bistriţa şi-au aflat adversarele din grupele Ligii Campionilor

PLAYSPORT 26.06.2026, 15:39
CSM Bucureşti şi Gloria Bistriţa şi-au aflat adversarele din grupele Ligii Campionilor

Echipele CSM Bucureşti şi Gloria Bistriţa şi-au aflat, vineri, adversarele din faza grupelor Ligii Campionilor la handbal feminin.

„Tigroaicele” vor evolua în Grupa A, unde le aşteaptă şapte confruntări de cel mai înalt nivel.

În cel de-al 12-lea sezon consecutiv în cea mai importantă competiţie intercluburi din Europa, vicecampioana CSM Bucureşti va înfrunta:

  • Team Esbjerg
  • FTC-Toyota Kovacs
  • Brest Bretagne Handball
  • RK Krim OTP Group Mercator
  • BV Borussia Dortmund
  • Sola HK
  • OTP Group Buducnost

Cu cine vor juca CSM Bucureşti şi Gloria Bistriţa în grupele Ligii Campionilor

Grupa A reuneşte formaţii cu tradiţie şi experienţă în cupele europene, promiţând un sezon spectaculos încă din primele etape. Pentru CSM Bucureşti, obiectivul rămâne acelaşi: un parcurs cât mai lung în competiţie şi calificarea în fazele eliminatorii.

„Ne aşteaptă o grupă foarte puternică, aşa cum ne-am obişnuit în EHF Champions League. Vom întâlni echipe cu experienţă şi valoare, precum Team Esbjerg, FTC sau Brest Bretagne Handball, fiecare capabilă să creeze probleme oricărui adversar.

Respectăm toate echipele din grupă, însă avem încredere în lotul nostru, care deşi este un lot nou, avem încredere în echipa noastră. Ştim că fiecare meci va fi o provocare, iar calificarea se va decide prin constanţă, concentrare şi multă muncă.

Suntem nerăbdători să începem noul sezon şi sperăm să oferim suporterilor noştri multe motive de bucurie. Cu sprijinul lor, sunt convinsă că vom avea forţa de a lupta pentru fiecare punct şi de a ne atinge obiectivele”, a declarat team managerul CSM Bucureşti, Aurelia Brădeanu.

După un sezon precedent în care echipa a demonstrat încă o dată că se numără printre elitele handbalului european, noua campanie reprezintă o nouă oportunitate de a scrie istorie alături de suporterii alb-albaştri.

Campioana CS Gloria Bistriţa îşi începe aventura în EHF Champions League 2026/2027 în Grupa B, alături de unele dintre cele mai puternice cluburi ale continentului.

Adversarele vor fi:

  • Metz (Franţa)
  • Győr (Ungaria)
  • Odense (Danemarca)
  • Podravka (Croaţia)
  • Storhamar (Norvegia)
  • Blomberg-Lippe (Germania)
  • Nykøbing (Danemarca)

„Un nou sezon, noi provocări şi meciuri de cel mai înalt nivel, ne aşteaptă!

Debutul în competiţie este programat în weekendul 5-6 septembrie.

Suntem pregătiţi să reprezentăm cu mândrie Bistriţa şi România pe cea mai importantă scenă a handbalului european. Împreună, scriem un nou capitol din povestea Gloriei!”, notează Gloria Bistriţa pe Facebook.

Zilele oficiale de meci sunt din nou sâmbăta şi duminica, iar faza grupelor din Liga Campionilor EHF la feminin 2026/27 începe în weekendul din 5/6 septembrie 2026.

Urmăriți Playsport.ro și pe

CLASAMENT PLAY-OFF SUPERLIGA
# Echipa M V E Î Gol. Pct.
1FCSB1052312:1149
2CFR 1907 Cluj1061319:1446
3Universitatea Craiova1061318:1444
4Farul Constanta1042419:2036
5Sepsi OSK Sfantu Gheorghe1033417:1734
6Rapid1011813:2232
CLASAMENT PLAY-OUT SUPERLIGA
# Echipa M V E Î Gol. Pct.
1Uta Arad952215:1137
2Oţelul961211:736
3AFC Hermannstadt942313:734
4Universitatea Cluj933312:1033
5Petrolul Ploiesti93248:1429
6Politehnica Iasi93157:827
7Dinamo Bucuresti924310:1225
8FC Botosani942311:1125
9FC Voluntari924311:1024
10U Craiova 194891358:1622