Cu cine și când joacă Sorana Cîrstea la Strasbourg, după victoria uluitoare din meciul cu Venus Williams

Marian Cărăvan / 25.05.2021, 09:26

Sorana Cîrstea continuă aventura în turneul de la Strasbourg, primul după accidentarea de la Madrid. Românca a obținut o victorie uluitoare în turul inaugural, în fața americancei Venus Williams, fost număr 1 mondial.

Sorana Cîrstea, victorie uluitoare cu Venus Williams

Sorana Cîrstea a avut parte de un duel de foc la revenirea în competiții după accidentarea de la Madrid. În primul tur al turneului de la Strasbourg, iubita lui Ion Ion Țiriac a dat peste Venus Williams, fost număr 1 mondial. Sora Serenei Williams a fost însă învinsă de jucătoarea din România, care merge mai departe.

Sorana Cîrstea a făcut un prim set aproape perfect, la capătul căruia s-a impus cu 6-1. Americanca a dat semne de revenire în setul secund, câștigat cu 6-2, trimițând disputa în decisiv. Unde pe teren s-a aflat practic o singură jucătoare, Sorana Cîrstea. Cu 6-1 s-a impus românca în setul decisiv, în care a făcut spectacol. A condus cu 3-0, scor la care Venus a câștigat și ea primul game în setul decisiv, însă finalul de meci i-a aparținut Soranei. Și-a adjudecat ultimele trei game-uri și a încheiat meciul cu un as. Cu scorul de 6-1, 2-6, 6-1, Sorana Cîrstea s-a calificat în optimile de finală ale turneului de la Strasbourg.

O revenire spectaculoasă pentru Sorana Cîrstea în circuitul profesionist, după accidentarea suferită la Madrid. Cu cine și când joacă Sorana Cîrstea la Strasbourg, după victoria uluitoare cu Venus Williams.

Cand si cu cine joaca Sorana Cirstea la Strasbourg, dupa victoria uluitoare cu Venus Williams

După trei înfrângeri în fața americancei Venus Williams (locul 102 WTA), Sorana Cîrstea (58 WTA) și-a luat cu vârf și îndesat revanșa la Strasbourg. A obținut o victorie uluitoare și s-a calificat în optimi.

Viitoarea adversară a Soranei Cîrstea va fi chinezoaica Shuai Zhang, ocupanta locului 45 în clasamentul WTA. În primul tur, Shuai Zhang a trecut în două seturi de nipona Misaki Doi, scor 7-5, 6-4.

Meciul dintre Sorana Cîrstea și Shuai Zhang este programat miercuri, 26 mai, ora urmând să fie anunțată în scurt timp de organizatori.

Sorana are 31 de ani, dar eu sunt de părere că va mai juca încă trei-patru ani la cel mai înalt nivel. Ea nu este genul de jucătoare care se uzează foarte mult pe teren, durata unui punct este redusă în meciurile Soranei și are mereu rezerve de energie”, spunea recent vicepreședintele Federației Române de Tenis, George Cosac, într-un interviu pentru digisport.ro.

Sorana Cîrstea pare decisă să facă un turneu bun la Strasbourg, ca o ultimă repetiție înaintea participării la Roland Garros. La turneul de Grand Slam din capitala Franței, Sorana Cîrstea se află pe tabloul principal, alături de Irina Begu, Patricia Țig și Ana Bogdan.