Carlo Ancelotti a tras concluziile după calificarea dramatică a lui Real Madrid în sferturile Champions League, în fața rivalei Atletico Madrid.
Antrenorul ”galacticilor” a reacționat după victoria cu 4-2 de la lovituri de departajare, unde pentru Julian Alvarez a ratat pentru o greșeală tehnică, Marcos Llorente a trimis în bara transversală, iar execuția lui Lucas Vasquez a fost apărată de Oblak.
Penalty-ul decisiv a fost transformat de Rudiger, pe care Ancelotti l-a lăudat pentru sângele rece pe care l-a avut în acel moment de maximă presiune și tensiune.
„Pentru a cincea lovitură de departajare oscilam între Endrick şi Rudiger, dar apoi am văzut faţa lui Endrick şi am zis: ‘Mai bine Rudiger!’.
Am vrut să-l pun pe Endrick al cincilea executant, dar mi-am dat seama că Rudiger are mai mult sânge rece. Endrick nu mi s-a părut foarte fericit când i-am zis să bată al cincilea.
A fost un meci dificil, mai ales că am primit gol foarte repede. Atletico s-a apărat bine şi a încercat să speculeze contraatacurile. A fost o dublă foarte echilibrată, iar contra lui Atletico este dificil să îţi creezi ocazii.
Am avut una la faza superbă a lui Mbappe, dar am ratat penalty-ul, iar meciul a rămas echilibrat până la la loviturile de departajare”, a declarat Ancelotti, după meci.
Real Madrid se va duela în sferturile Ligii Campionilor cu Arsenal.