Denis Alibec, fabulos după Farul Constanța- FCSB 3-1: „Domnul Hagi asta face, reinventează jucători!”. Ce spune de transferul la FCSB

Olteanu Ștefan 01.09.2022, 00:22

Farul Constanța este noul lider din Superliga, după ce în runda cu numărul 8 formația antrenată de Gică Hagi a reușit să se impună fără drept de apel, scor 3-1 în fața lui FCSB. Pentru constănțeni au marcat Alibec, Doukoure și Grameni.

Farul Constanța – FCSB 3-1. Alibec a deschis seara cu un gol din penalty

Aflată într-o formă foarte bună, Farul Constanța a început curajos disputa contra celor de la FCSB și elevii lui Gică Hagi au avut primele ocazii importante ale partidei. Louis Munteanu și Doukoure puteau deschide scorul rapid, însă Târnovanu s-a descurcat excelent și a fost salvator de fiecare dată.

Însă, în minutul 23, Joyskim Dawa a comis-o. Fundașul roș-albaștrilor l-a tras de tricou pe Louis Munteanu în interiorul careului și Cătălin Popa, fără să stea pe gânduri, a dictat penalty. Alibec a șutat puternic pe centrul porții și a deschis scorul.

Jocul s-a echilibrat în minutele ce au urmat, însă în prelungirile primei reprize, Farul a dat o nouă lovitură. Louis Munteanu a centrat excelent din flancul stâng, iar Doukoure s-a demarcat între Tamm și Radunovic și a reluat perfect cu capul în plasă!

După chinul suferit în prima repriză, FCSB a reușit într-un final, în minutul 70, să înscrie. Proaspăt transferatul Andrea Compagno i-a luat excelent fața lui Kiki, a profitat de pasa bună a lui Florinel Coman și a înscris cu latul din 6 metri.

Doar opt minute s-au putut bucura roș-albaștrii de acest gol al lui Compagno, deoarece Farul a înscris din nou. O centrare excelentă a lui Pitu l-a lăsat pe Grameni în postura de unu la unu cu Târnovanu, iar fotbalistul lui Hagi nu a ratat ținta.

În minutul 79, scorul putea să ia proporții. Cătălin Popa a dictat un penalty pentru Farul, după un duel care a avut loc între Radunovic și Grameni. Însă, VAR a intervenit și „centralul” și-a schimbat decizia.

Totuși, cele trei goluri marcate de constănțeni au fost de ajuns pentru obținerea celor trei puncte. Farul s-a impus cu 3-1 în fața lui FCSB și a legat a treia victorie la rând în Superliga. Constănțenii urcă pe prima poziție în clasament, cu 18 puncte, la fel câte are și Rapid, însă cu un golaveraj mai bun.

Denis Alibec: „Domnul Hagi asta face, reinventează jucători. Dar la mine nu e chiar așa”

Denis Alibec se află într-o formă foarte bună. A slăbit câteva kilograme bune, iar la Farul pare din nou capabil să reușească lucruri mărețe.

„Asta am pregătit toată săptămâna, să câștigăm cele două meciuri și iată că am reușit, chiar dacă ei au fost mai obosiți din cupele europene. Eu zic că am fost mult peste ambele. Normal că mi-am dorit să dau gol din penalty, eu eram desemnat.
Eu l-am lăsat pe Pitu, e tânăr, are nevoie de încredere. E un jucător talentat. La VAR a fost jumate-jumate. Putea să dea, putea să nu dea. Nu a dat.
Să sperăm că voi rămâne așa, fără accidentări. Am câteva dureri, dar sper să trec peste până la meciul cu Craiova.
Domnul Hagi asta face, reinventează jucători. Dar nu se poate spune chiar așa, nu am fost în Liga a 3-a, a 4-a. Mi-am dat seama ce trebuie să fac, să muncesc mai mult, să slăbesc și să dau totul pe teren. Altfel nu se poate.
Cum a zis și domnul Hagi, deocamdată ne gândim la play-off. Am ales să vin aici pentru că știam că e o echipă cu valoare, cu jucători foarte buni, cu domnul Hagi, care vedeți ce fotbal joacă. Sper să rămânem acolo sus cât mai mult.
Știți și dumneavoastră că asta se întâmplă. Când joacă Steaua cu cineva, vrea să ia pe cineva de la echipa adversă. Nu mă duc nicăieri! E trecutul meu, am mai spus. Am trăit o perioadă foarte frumoasă acolo, chiar dacă după s-a ruinat tot. O să rămână în sufletul meu ce s-a întâmplat acolo”, a declarat Denis Alibec, la Digi Sport.

Louis Munteanu, o nouă seară de fantastică pentru Farul: „Munca e secretul!”

După dubla marcată poarta CFR-ului, Louis Munteanu a reușit o nouă partidă bună. El a obținut penalty-ul de la primul gol și a pasat decisiv la golul lui Doukoure.

„O victorie foarte frumoasă, muncită, suntem foarte fericiți. Sunt fericit și pentru mine, încep să mă simt din ce în ce mai bine.

Muncă, doar atât. Încerc să muncesc cât mai mult în fiecare zi și eu zic că asta e secretul.

De ce să nu ne așteptăm? Am avut o primă repriză foarte bună și suntem fericiți că am avut 2-0. În cele din urmă am bătut cu 3-1 și am păstrat punctele acasă.

Eu vreau să marchez de la meci la meci, să am evoluții cât mai bune și să câștigăm fiecare meci.

Nu știu de națională, vor decide oamenii. Dacă o să merit, o să fiu acolo. Orice jucător își dorește să meargă la națională. Avem un atac foarte bun, eu zic că se vede și în meciurile tari. Sperăm să continuăm tot așa”, a declarat Louis Munteanu, la Digi Sport.