CFR Cluj, victorie la pas cu Dinamo! Cum arată clasamentul în Liga 1

Gabriel Eșanu 17.12.2020, 21:22

UPDATE, ora 22:22 / CFR Cluj se impune pe terenul lui Dinamo, scor 2-0, prin golurile marcate de Debeljuh şi Păun, ambele în prima repriză. Campioana o egalează la puncte pe FCSB, pe locul 2 în Liga 1. Pe primul loc rămâne CS Universitatea Craiova, cu 31 de puncte, unul în faţa următoarelor clasate. Oltenii vor înfrunta pe FCSB în această etapă. Dinamo este pe 10, cu 15 puncte.

Min. 90+3. Florin Bejan este eliminat pentru un fault dur asupra lui Debeljuh.

Min. 54: Camara ratează ţinta în două ocazii, după o ezitare a lui Bălgrădean.

Min. 44: GOOOL! 0-2! Păun transformă lovitura de pedeapsă, cu un şut la vinclu!

Min. 43: Debeljuh este faultat în careu de Puljic, iar Vasile Avram dictează lovitură de pedeapsă.

Min. 35: Introdus în minutul 7, Aleix Garcia iese în minutul 35, accidentat. Gueye este introdus în locul spaniolului.

Min. 14: GOOOL! 0-1! Debeljuh preia după gafa lui Grigore, care a alunecat, iar şutul său deviat de Andrei Radu ajunge în poartă.

Min. 7. Gane face deja prima schimbare în echipă. Iese Măgureanu, titularizat pentru a respecta numărul de jucători U21 ceruţi la start, îi lasă locul lui Aleix Garcia.

Dinamo venea după trei victorii consecutive în Liga 1, iar CFR Cluj după succesul cu FCSB

Dinamo încearcă să continue seria bună de rezultate, dar are o misiune foarte dificilă în etapa a 14-a din Liga 1. Înfruntă pe propriul teren campioana CFR Cluj, care vine după victoria cu FCSB, din weekend. Jerry Gane, antrenorul lui Dinamo, a ales o formulă cu Nemec în fruntea ofensivei. Şi l-a lăsat pe banca de rezerve pe Aleix Garcia, fostul jucător al lui Manchester City.

Dinamo (4-2-3-1): Mejias – Sorescu, Puljic, Grigore, Radu – Anton, Răuţă – Camara, Măgureanu, Fabbrini – Nemec. Antrenor: Jerry Gane.

CFR Cluj: (4-3-3): Bălgrădean – Susic, Vinicius, Burcă, Camora – Itu, Soares, Păun – Carnat, Debeljuh, Pereira. Antrenor: Edward Iordănescu.

Dinamo are trei victorii consecutive în Liga 1 şi a reuşit să urce până pe locul 10 în campionat. Cu speranţe că ar putea să prindă un loc în play-off, în cazul în care problemele financiare se vor rezolva. Dinamo are 15 puncte, cu patru mai puţine decât Chindia Târgovişte, care ocupă locul 6, ultimul dintre cele care asigură prezenţa în play-off.

De partea cealaltă, CFR Cluj este pe locul 3 în campionat, dar victoria cu FCSB a fost extrem de importantă în lupta pentru titlu. A fost 2-0 la Cluj, goluri marcate de Deac, din penalty, şi Valentin Costache.