Dinu Gheorghe, cunoscut și drept Dinu „Vamă”, a împărtășit câteva povești din perioada în care se alegea cu celebra poreclă. Fostul conducător de club de la Dinamo, Rapid sau Astra spune că a stat doi ani în aceeași cameră cu șeful Securității de pe vremea conducerii lui Nicolae Ceaușescu.
Dinu Gheorghe s-a făcut remarcat în ultimii ani pe posturi de conducere a unor cluburi importante de fotbal ca Rapid sau Dinamo. Cu toate acestea, cariera lui în câmpul muncii a început în cu totul alte meserii. El a mărturisit că, pentru o scurtă perioadă, a fost magazioner la un spital psihiatric, iar ulterior a devenit vameș. Acest lucru se întâmpla în perioada în care la conducerea țării încă se afla Nicolae Ceaușescu.
Dinu Gheorghe spune că, timp de doi ani, a împărțit aceeași locuință cu Tudor Postelnicu, șeful Securității din acea vreme.
Am locuit în aceeași casă vreo doi ani. Ne lega Dinamo foarte tare și eram în relații bune. Un moment frumos s-a petrecut în 1989, toamna. A fost victoria cu 3-0 din Ghencea, eram la oficială, m-am ridicat în picioare și le-am zis: Plecați acasă, că vine finalul…sigur, eu mă gândeam la meci, nu la altceva… M-au scos cu Miliția, m-au dus până acasă, dar nu mai știau cum să fugă când au vazut unde stau, cu cine stau.
Am vorbit cu Postelnicu de câteva ori. După un meci, 3-3 în Ghencea, gol anulat Cămătaru, am fost mai vocal la TV. Când a venit acasă, el m-a rugat să fiu mai prudent, mi-a zis că 3-3 e scor echitabil. L-am vazut foarte rar, aveam grijă să nu ne intersectăm”, a mărturisit Dinu Gheorghe, pentru ProSport.
Slujba de la vamă este cea care i-a oferit lui Dinu Gheorghe porecla care l-a urmărit ulterior toată viața. El a vorbit despre perioada petrecută ca vameș și spune că totul era diferit pe atunci:
Pe vremea aceea nu existau contrabandiști în România, până în 1989. Era un control de rutină, niște reguli, niște taxe, nu era vama de azi sau cea de după 1990. Nu era simplu, am lucrat șapte ani de zile în schimburi, 12 cu 24.
Eram șef de tură la vamă, nimic altceva…Dacă vă gândiți la dosare CNSAS (Consiliul Naţional Pentru Studierea Arhivelor Securităţii), nu am fost implicat deloc în activitatea asta”, a mai spus Dinu Gheorghe, conform sursei citate.
Înainte de a deveni vameș, Dinu Gheorghe a avut o slujbă la un spital psihiatric. El spune că a ales să se angajeze acolo imediat după terminarea liceului, iar motivul a fost pentru a putea da la facultate:
Da, vreo cinci – șase luni am fost magazioner la spitalul de nebuni. Terminasem liceul și aveam nevoie de o slujbă pentru a putea da la facultate…la seral sau fără frecvență. Aveam nevoie de o adeverință, din acest motiv”, a mărturisit Dinu Gheorghe.
În perioada 2000 – 2003, Dinu Gheorghe a condus Direcția Generala a Vămilor. Ulterior, a devenit un personaj important în fotbalul românesc și a condus cluburi ca Rapid, FC Brașov, Astra Giurgiu, Dinamo, ASA Târgu Mureș sau Dunărea Călărași.