Personalitate marcantă a fotbalului francez, antrenor secund al lui Laurent Blanc mulţi ani, Jean-Louis Gasset a încetat din viaţă vineri dimineaţă. El avea 72 de ani.
A fost un mijlocaş care şi-a petrecut aproape întreaga carieră la Montpellier, iar apoi a devenit antrenor, alternând la începutul carierei între rolul de secund, alături de Luis Fernandez, şi cel de antrenor principal.
Personalitate marcantă a fotbalului francez, el a petrecut mulţi ani alături de Laurent Blanc (2007-2016), pe care îl cunoştea din perioada în care amândoi erau jucători la Montpellier. Începută la Bordeaux, colaborarea lor a fost marcată mai întâi de un titlu de campion al Franţei în 2009, an în care Girondins a câştigat şi Cupa Ligii şi Trofeul Campionilor.
Indispensabil alături de Blanc, l-a urmat pe fostul fundaş al Bleus la echipa Franţei, apoi la PSG, unde şi-a îmbogăţit considerabil palmaresul, câştigând 3 campionate franceze, 3 Cupe ale Ligii, 2 Cupe ale Franţei şi 3 Trofee ale Campionilor suplimentare. Colaborarea lor s-a încheiat în iunie 2016, când PSG i-a concediat pe cei doi.
În ianuarie 2017, Gasset s-a separat de colegul său pentru a reveni pe banca tehnică, la Montpellier, în calitate de antrenor principal. După o jumătate de sezon la MHSC, timp în care a salvat clubul de la retrogradare, a rămas doi ani la Saint-Étienne, apoi s-a orientat către un post de selecţioner la Coasta de Fildeş în 2022.
La conducerea „Elefanţilor” timp de doi ani, a trăit un final de aventură singular, părăsind postul după o fază a grupelor ratată la CAN disputată în Coasta de Fildeş în 2024. Înlocuit de secundul său, Émerse Faé, el urma să trăiască de la distanţă incredibila victorie a unei echipe pe care o lăsase pe locul trei în grupa sa şi care se calificase cu greu în optimile de finală.
O lună mai târziu, a fost chemat de OM pentru a termina sezonul, care s-a încheiat în cele din urmă pe un dezamăgitor loc 8. Deşi îşi anunţase retragerea la sfârşitul aventurii sale la Marsilia, a plecat în cele din urmă clubul pentru a prelua conducerea echipei Montpellier în cursul sezonului trecut şi a încerca să salveze clubul. După 21 de meciuri pe bancă, a părăsit clubul din Hérault de comun acord, fără a putea împiedica retrogradarea MHSC în Ligue 2.