Djokovic a fost transferat de la FCSB și a fost titularizat de Cristiano Bergodi în meciul Dinamo – Rapid. Cu toate acestea, performanța sa în teren a lăsat de dorit.
Gigi Becali, proprietarul FCSB, este cunoscut pentru criticile sale adesea dure la adresa jucătorilor săi, în special după meciurile în care echipa sa nu a prestat la nivelul așteptat. „L-a dat pe Djokovic afară. Când l-a dat afară, am zis că e nebun Gigi. Am vrut să-i spun că e fotbalist Djokovic. Apoi mi-am dat seama că are dreptate,” a declarat Dumitru Dragomir, potrivit Fanatik.
Potrivit lui Dragomir, Djokovic era un jucător de viteză a doua la FCSB, întârziind jocul când mingea ajungea la el. „Nu știu cine i-a spus sau poate că s-a deșteptat Gigi, pentru că e mai tare ca Ferguson. A scăpat de el și de toți lenții,” a adăugat Dragomir.
Dragomir consideră că aproape toţi jucătorii luaţi de Rapid în acest mercato sunt lenţi şi se arată sceptic în privinţa rezultatelor pe care le vor avea giuleştenii.
„Nu ştiu cine face transferurile la Rapid, dar spuneţi-i să mai ia şi jucători de viteză. Dacă ai numai jucători de viteza întâi şi a doua, nu prea ai rezultate. Ai văzut ce a făcut Craiova din ei, nu că a fost vreo invenţie tactică. Au avut mare noroc pe prostia celor de la Craiova. Djokovic nu mă dă pe spate şi nu l-aş fi luat dacă eram la Rapid”, a mai spus Dumitru Dragomir.
În ciuda criticilor, Djokovic a reușit să semneze un contract cu Rapid pe 7 ianuarie 2024, valabil până în vara anului 2025. Cota sa de transfer a fost de 300.000 de euro.
Înainte de a ajunge la Rapid, Djokovic a jucat pentru FCSB, unde a bifat 23 de meciuri, a marcat patru goluri și a oferit o pasă decisivă. Cu toate acestea, Becali a decis să renunțe la serviciile sale.
Această schimbare de echipă marchează un nou capitol în cariera lui Djokovic, după experiența de la CFR Cluj și FCSB.