Egalul cu CFR Cluj, un coșmar pentru Florin Tănase! „Vlad avea mingea în brațe. Ce ocazie au avut?” Cum explică execuția inedită de la penalty

Marian Cărăvan / 03.05.2021, 23:11

Egalul cu CFR Cluj, un coșmar pentru Florin Tănase. FCSB a condus până spre finalul derby-ului cu CFR și era la un pas de a reveni pe primul loc. Golul lui Florin Tănase nu a fost suficient pentru roș-albaștri. Campioana a dat lovitura în prelungiri și a rămas în fotoliul de lider.

Egalul cu CFR Cluj, un coșmar pentru Florin Tănase!

În minutul 19, Florin Tănase și-a dus echipa în avantaj și a repus-o în fruntea clasamentului. Căpitanul celor de la FCSB a fructificat penalty-ul pe care tot el l-a obținut, după faultul lui Andrei Burcă. Tănase a explicat la final execuția inedită de la penalty. Până să tragă la poarta lui Arlauskis, s-a oprit de două ori, apoi l-a învins pe portarul CFR-ului.

Este stilul meu, exersez la antrenament. Normal, mă uit și la portar. (n.r. – despre execuția penalty-ului)”, a spus Tănase, la interviurile de după meci.

Totuși, golul său nu a fost suficient pentru ca FCSB să se impună și să revină pe primul loc. Burcă a dat lovitura de grație în minutele de prelungire și CFR a rămas lider. Florin Tănase a invocat ghinionul la faza golului egalizator al CFRului, mingea lovind pământul în fața lui Andrei Vlad. Totodată, Tănase a făcut o declarație cel puțin interesantă, în privința schimbărilor făcute de Toni Petrea destul de devreme.

Ghinionul a făcut în această seară să nu luăm cele 3 puncte. La acea lovitură liberă, Vlad practic avea mingea în brațe.

Când termini schimbările în minutul 50 și nu mai ai cu ce să vii de pe bancă, e normal. Meciuri din 3 în 3 zile… Dar nu văd să fi avut ei vreo ocazie, nu ne-au înghesuit. Eu nu am văzut așa ceva. Ne pare rău pentru că nu am câștigat, pentru suporteri, ei așteptau această victorie. Mai avem 5 meciuri și sperăm să putem câștiga campionatul.
Astăzi doar neșansa a făcut să nu luăm cele 3 puncte. Le merităm din plin. Sperăm să câștigăm cele 5 finale rămase. Jocul de astăzi și ocaziile pe care le-am creat astăzi îmi dau speranțe”, a mai spus Florin Tănase, la finalul jocului.

Florin Tănase a primit cartonaș galben în derby-ul cu CFR și va lipsi la următorul meci, cu FC Botoșani. Totuși, Tănase rămâne cu satisfacția că a ajuns la 22 de goluri marcate în acest sezon pentru FCSB. În ultimii 18 ani, niciun alt jucător al echipei patronate de Gigi Becali nu a mai reușit să marcheze atâtea goluri pentru roș-albaștri într-un singur sezon. Doar Claudiu Răducanu (în 2002-2003) și Raul Rusescu (2012-2013) au marcat câte 21 de goluri în acele sezoane.

Infrangerea cu CFR Cluj, un cosmar pentru Florin Tanase
Egalul cu CFR Cluj, un cosmar pentru Florin Tanase

Caseta tehnică FCSB – CFR 1-1

FCSB: Vlad – Haruţ, Cristea, Miron (Şut ’35), Radunovic – Ov. Popescu, Simion (Oaidă ’36), Vînă (Olaru ’51) – Moruţan (Niţă ’79), Tănase, Oct. Popescu. Antrenor: Anton Petrea.

CFR Cluj: Arlauskis – Manea (Susic ’78), Ben Youssef, Burcă, Camora – Sigurjonsson (Chipciu ’80), Bordeianu, Gîdea (Omrani ‘4 / Păun ’60) – Deac, Debeljuh, Costache. Antrenor: Edward Iordănescu

Goluri

1-0, min. 19: Florin Tănase a transformat un penalty, obţinut tot de el, după ce a fost faultat de Burcă.

1-1, min. 90+3: Andrei Burcă a egalat, cu capul, după o lovitură liberă executată de pe stânga de Ciprian Deac.

Cartonaşe galbene: Simion ’22, Tănase ’32 / Burcă ’17, Ben Youssef ’56, Bordeianu ’81

Arbitru: Radu Petrescu; asistenți: Mircea Grigoriu şi Ciprian Danşa. Rezervă: Andrei Antonie. Observator: Alexandru Deaconu.