Președintele FIFA, Gianni Infantino, a criticat luni „scenele inacceptabile” petrecute în finala Cupei Africii pe Națiuni (CAN), acuzând comportamentul unor jucători și membri ai staffului Senegalului, care au părăsit terenul pentru câteva minute în timpul partidei.
Senegal a câștigat finala CAN în fața Marocului, scor 1-0 după prelungiri, într-un meci disputat la Rabat care a degenerat într-un adevărat haos. Acordarea unui penalty pentru echipa gazdă, la finalul timpului regulamentar, imediat după ce Senegalului îi fusese anulat un gol, a determinat o parte a jucătorilor senegalezi să iasă de pe teren.
Tensiunea s-a mutat și în tribune, unde suporterii Senegalului au încercat să pătrundă pe suprafața de joc timp de aproape 15 minute, inclusiv în momentul în care Brahim Diaz se pregătea să execute lovitura de la 11 metri, pe care a ratat-o ulterior. Forțele de ordine, alături de stewarzi, au intervenit cu dificultate pentru a calma situația, într-un context marcat de altercații violente.
„Condamnăm cu fermitate comportamentul (…) unor jucători senegalezi și al membrilor staffului tehnic. Este inacceptabil să părăsești terenul în acest mod”, a declarat Gianni Infantino într-un comunicat transmis agenției AFP.
„Este inadmisibil să părăsești terenul în asemenea condiții, iar violența nu poate fi tolerată în sportul nostru; este pur și simplu de neacceptat. Deciziile arbitrilor trebuie respectate întotdeauna, atât pe teren, cât și în afara lui. Echipele sunt obligate să joace conform regulilor, deoarece orice alt comportament pune în pericol însăși esența fotbalului”, a adăugat președintele FIFA.
„Scenele regretabile la care am asistat astăzi trebuie condamnate și nu trebuie să se mai repete niciodată”, a mai transmis acesta.
Totodată, Gianni Infantino a cerut „organismelor disciplinare competente ale CAF (Confederația Africană de Fotbal, n.r.)” să adopte „măsurile corespunzătoare” în urma incidentelor.