Finalissima, super meciul Italia – Argentina între câștigătoarea EURO 2020 și Copa America, anunțat oficial de UEFA. Când și unde va fi înfruntarea

Octavian Vasilescu / 22.03.2022, 15:58

Italia și Argentina se vor duela în Finalissima, prima confruntare între câștigătoarea Campionatului European și campioana Copa America.

UEFA a anunțat că meciul de gală va avea loc la Londra, pe stadionul Wembley, pe 1 iunie. Ora de start a partidei va fi 21:45, ora României.

Italia și Argentina se vor lupta în Finalissima

86.000 de bilete vor fi scoase la vânzare pentru Finalissima. Cel mai ieftin bilet va costa 25 de lire sterline. Cele mai scumpe tichete vor costa peste 100 de lire sterline.

Italia a învins Anglia în finala EURO 2020, tot pe Wembley. Squadra Azzurra s-a impus la loviturile de departajare, scor 3-2. După 90 de minute, scorul a fost 1-1.

Argentina a triumfat împotriva Braziliei în finala Copa America, scor 1-0. Angel Di Maria a înscris golul victoriei pentru Argentina, în minutul 22.

Italia și Argentina se vor duela în primul ediție din istorie a Finalissima. UEFA speră că acest eveniment să devină o tradiție în fotbalul mondial.

Marți, UEFA a anunțat și că Marea Britanie și Irlanda vor găzdui Campionatul European din 2028. Turneul final va avea loc în perioada 15 iunie – 15 iulie 2028.

Când s-au mai duelat câștigătoarea EURO și campioana Copa America

În trecut au mai existat dueluri între câștigătoarea Campionatului Europnea și deținătoarea Copa America.

Trofeul Artemio Franchi a avut loc în două rânduri: 1985 și 1993. În 1985, Franța a învins Uruguay, scor 2-0.

În 1993, la ultima ediție a Trofeului Artemio Franchi, Argentina a învins Danemarca, scor 5-4 la loviturile de la 11 metri. După timpul regulamentar, scorul a fost egal, scor 1-1.

Ediția din 1985 a fost găzduită de arena Parc des Princes, din Paris. În 1993, Argentina și Danemarca s-au întâlnit pe arena Jose Maria Minella, din Mar de Plata.