Gigi Becali nu mai știe ce să creadă după eșecul cu Saburtalo, din Georgia. Latifundiarul a comentat înfrângerea și prestația dezamăgitoare în stilul caracteristic. Finanțatorul crede că că este vorba de forțe pe care nu le înțelege.
Nici la o zi după meciul cu Saburtalo nu și-a revenit patronul vicecampioanei României. Evoluția echipei sale l-a dezamăgit cel mai tare. Rezultatul poate fi întors în manșa retur, dar jocul arătat nu l-a mai convins pe Becali, care nu pricepe ce se întâmplă.
Acum două luni jucam foarte bine, pasam, țineam mingea, aveam posesie. Acum nu știu ce se întâmplă, chiar nu înțeleg. Este cea mai mare dezamăgire europeană. Au mai fost eșecuri, întâmplări, chestiuni cu covid. Dar așa joc eu nu am mai văzut. I-am și sunat pe MM, pe antrenor. Nu îmi explic, parcă e ceva supranatural care ne împiedică. Stăm, ne uităm la ei cum pasează, nu alergăm. Suntem statici, nu arătăm nimic, a comentat Becali, la Pro Arena.
Becali e dezamăgit și de vedetele sale.
Tavi Popescu, mă așteptam să fie bombă, dar nu e. Tănase are 30.000 de euro pe lună. Coman nu mai arată nimic, săracul, nu mai are viteză de reacție, de gândire. Nu are nici încredere, a ratat două ocazii de gol, a mai precizat Becali
Patronul formației roș-albastre a explicat că are de recuperat de la FCSB circa 20 de milioane de euro. După ce își va recupera investiția, milionarul din Pipera va vinde echipa, conform propriilor spuse. Oficialul nu mai are încredere nici în Toni Petrea. Jocul arătat de echipă l-a lăsat fără cuvinte.
Ceea ce eu pot să vă zic e că mă bate gândul să termin ușor, ușor cu fotbalul. Nu știu în câți ani, dar nici nu poți să lași moștenire la familie o echipă de fotbal. Asta e patimă, te nenorocește. Nu las moștenire familiei mele o echipă de fotbal. Trebuie să fac o strategie de recuperare a banilor, dar și de câștig.
Eu la ora asta am dat cinci milioane, plus 10 milioane când am luat echipa de la Ministerul Apărării și ei nu mai recunosc. Sunt cam 15 milioane de euro. Am vândut un teren la Porsche cu trei milioane, iar acum face 50.000.000 de euro. Cu totul am 20 de milioane de euro de recuperat.”, a spus Gigi Becali