Inter a urcat pe primul loc în Serie A, după un nou succes obţinut cu Cristi Chivu la cârmă.
„Nerazurrii” au învins Lazio, scor 2-0, și au devenit lideri în campionat, cu 24 de puncte, la egalitate cu AS Roma, dar cu un golaveraj mai bun.
Lautaro Martinez, în minutul 3, şi Ange-Yoan Bonny, în minutul 62, au marcat golurile victoriei lui Inter, care a mai avut şi un gol anulat de VAR.
La finalul jocului, Cristi Chivu a reacționat după ce a ocupat fotoliul de lider în Serie A cu Inter.
”Pentru mine au fost câteva greşeli, am pierdut unul dintre ultimele noastre 12 meciuri. Nu mă uit la clasament, e încă devreme, dar spun asta din experienţă personală. Mă bucur de ce fac băieţii şi de încrederea pe care au câştigat-o muncind din greu pe acest drum.
Ştim că ne putem lăsa amprenta, dar acum trebuie să continuăm. Am pierdut trei meciuri, ca şi alte echipe. Unele echipe au avut mai multe egaluri, dar încă este prea devreme pentru a vorbi despre o luptă pentru titlu. Avem nevoie de echilibru şi concentrare”, a declarat Chivu potrivit Tuttomercatoweb.