Comitetul de organizare din Seattle pentru Campionatul Mondial de Fotbal 2026 a confirmat că evenimentele dedicate „Meciului Pride” LGBT+ vor avea loc conform planului, în pofida protestelor venite din partea Iranului şi Egiptului.
Partida programată pe 26 iunie la Seattle, între Iran şi Egipt, va fi asociată cauzei LGBT+ şi va oferi oraşului oportunitatea de a promova „weekendul Pride” anual.
„SeattleFWC26 continuă pregătirile pentru evenimentele din afara stadionului organizate în weekendul Pride şi pe tot parcursul turneului, în colaborare cu lideri LGBTQ+, artişti şi antreprenori”, a transmis într-un comunicat Hana Tadesse, vicepreşedinta comitetului local de organizare pentru comunicare.
„Fotbalul are o capacitate unică de a aduce oamenii împreună, dincolo de graniţe, culturi şi credinţe. Coasta de nord-vest a Pacificului găzduieşte una dintre cele mai numeroase comunităţi irano-americane, o diasporă egipteană în creştere şi numeroase alte comunităţi care reprezintă toate echipele pe care le vom primi. Ne angajăm ca toţi locuitorii şi vizitatorii să fie întâmpinaţi cu căldură, respect şi demnitatea caracteristică regiunii noastre”, a adăugat aceasta.
Iranul şi Egiptul au criticat alegerea acestei partide pentru „Meciul Pride”, o decizie stabilită înainte de tragerea la sorţi, deşi evenimentul ar fi putut fi asociat şi celorlalte două echipe din grupa G, Noua Zeelandă şi Belgia, care joacă la Vancouver în aceeaşi zi.
„Este o hotărâre iraţională care favorizează un anumit grup”, a declarat marţi preşedintele Federaţiei Iraniene de Fotbal, Mehdi Taj, citat de agenţia Isna.
În Iran, legea islamică (sharia) interzice relaţiile între persoane de acelaşi sex, acestea putând fi sancţionate, în anumite situaţii, chiar cu pedeapsa cu moartea.
La rândul ei, Federaţia Egipteană de Fotbal (EFA) a anunţat că a transmis o scrisoare oficială secretarului general al FIFA, Mattias Grafstrom, prin care respinge „în termeni absoluţi” orice activitate de promovare a cauzei LGBT+ în cadrul meciului.
În Egipt, deşi homosexualitatea nu este interzisă explicit, aceasta este frecvent sancţionată în baza unor legi formulate vag, care incriminează „desfrânarea”.