VIDEO | Spania – Elveția, scor 1-1, 3-1 la penalty-uri, în sferturi la EURO 2020! Ruben Vargas ratează agonizant. Spania merge în semifinale

Gabriel-Alexandru Ioniță / 02.07.2021, 21:43

Live Score Elveția – Spania de la 19:00. EURO 2020 a ajuns în faza sferturilor de finală. Elveția și Spania se întâlnesc la Sankt Petersburg într-un meci arbitrat de o brigadă din Anglia, care îl are la centru pe Michael Oliver.

LIVE SCORE | Spania – Elveția, scor 1-1 (Zakaria 8 – autogol/ Shaqiri 68), 3-1 la penalty-uri

Lovituri de la 11 metri:

• – ratare Sergio Busquets! Bară!
  • – gol Mario Gavranovic, 0-1!
  • – gol Dani Olmo, 1-1.
  • – ratează Fabian Schar, rămâne 1-1. Apară Simon.
  • – ratează Rodri! Apără Sommer
  • – ratează Akanji! Apără Simon.
  • gol Gerard Moreno
  • ratează Ruben Vargas! Trimite peste.
  • – gol Oyarzabal! Spania merge în semifinale!

Finalul celor 120 de minute! Urmează loviturile de departajare. Un duel al nervilor între Yann Sommer și Unai Simon!

Finalul celor 90 de minute! Urmează prelungirile!

Min. 77: Cartonaș roșu pentru Freuler, de la elvețieni, după un fault grosolan la Gerard Moreno!

Min. 68: GOOOLLL Elveția! Shaqiri punctează din interiorul careului mic, după o pasă excelentă primită de la Freuler!

Min. 8: GOOLLL Spania! Zakaria își marchează nefericit în propria poartă, la un șut al lui Jordi Alba!

Min. 1: A început partida!

Echipele de start:

Elveția: Sommer – Elvedi, Akanji, Rodriguez – Widmer, Freuler, Zakaria, Zuber – Shaqiri – Embolo, Seferovic
Selecționer: Vladimir Petkovic

Spania: U. Simon – Azpilicueta, Laporte, Pau Torres, J. Alba – Koke, Busquets, Pedri – F. Torres, Morata, Sarabia
Selecționer: Luis Enrique

Stadion: St Petersburg (Rusia)
Arbitru: Michael Oliver (Anglia)

Live Score Elveția – Spania de la 19:00

Cele două echipe au oferit în faza optimilor de finală cele mai spectaculoase meciuri de până acum de la acest Campionat European. În aceeași zi, luni 28 iunie, mai întâi Spania împotriva Croației, iar apoi Elveția împotriva Franței pe Arena Națională, au oferit cea mai nebună zi de la EURO 2020.

Cele două partide au avut în mare măsură o desfășurare asemănătoare. Spania a condus cu 3-1 pe Croația, însă a fost egalată pe final, iar meciul s-a decis în prelungiri. Naționala pregătită de Luis Enrique s-a impus în cele din urmă cu 5-3. De partea cealaltă, Elveția a fost condusă cu 3-1 la București de Franța și a reușit să egaleze în ultimele minute. Mai mult, jucătorii lui Vladimir Petkovic au câștigat la loviturile de departajare.

Prezentarea lotului Elveției la EURO 2020

PORTARI: Yann Sommer (Borussia Monchengladbach), Yvon Mvogo (PSV), Jonas Omlin (Montpellier)

FUNDAȘI: Manuel Akanji (Borussia Dortmund), Loris Benito (Bordeaux), Nico Elvedi (Monchengladbach), Kevin Mbabu (Wolfsburg), Becir Omeragic (Zurich), Ricardo Rodriguez (Torino), Silvan Widmer (Basel), Fabian Schar (Newcastle United), Jordan Lotomba (Nice), Eray Comert (Basel)

MIJLOCAȘI: Granit Xhaka (Arsenal), Denis Zakaria (Monchengladbach), Remo Freuler (Atalanta), Djibril Sow (Frankfurt), Admir Mehmedi (Wolfsburg), Xherdan Shaqiri (Liverpool), Ruben Vargas (Augsburg), Steven Zuber (Frankfurt), Edimilson Fernandes (Mainz), Christian Fassnacht (Young Boys)

ATACANȚI: Breel Embolo (Monchengladbach), Mario Gavranovic (Dinamo Zagreb), Haris Seferovic (Benfica)

ANTRENOR: Vladimir Petkovic

Prezentarea lotului Spaniei la EURO 2020

Portari: Unai Simon (Athletic Bilbao), David De Gea (Manchester United), Robert Sanchez (Brighton)

Fundaşi: Cesar Azpilicueta (Chelsea Londra), Marcos Llorente (Atletico Madrid), Eric Garcia, Aymeric Laporte (ambii Manchester City), Pau Torres (Villarreal), Diego Llorente (Leeds United), Jordi Alba (FC Barcelona), Jose Gaya (Valencia)

Mijlocaşi: Rodri Hernandez (Manchester City), Sergio Busquets, Pedri Gonzalez (ambii FC Barcelona), Thiago Alcantara (FC Liverpool), Koke Resurreccion (Atletico Madrid), Fabian Ruiz (SSC Napoli)

Atacanţi: Dani Olmo (RB Leipzig), Mikel Oyarzabal (Real Sociedad), Alvaro Morata (Juventus Torino), Gerard Moreno (Villarreal), Ferran Torres (Manchester City), Adama Traore (Wolverhampton), Pablo Sarabia (Paris Saint-Germain)

Antrenor: Luis Enrique