CS Mioveni – FCU Craiova 2-2. Oltenii ratează șansa de a urca pe loc de play-off

Gabriel-Alexandru Ioniță 01.10.2022, 16:17

CS Mioveni și FCU Craiova au remizat în etapa cu numărul 12 din Superligă, scor 2-2. Toate golurile au fost marcate în prima repriză. Echipa lui Flavius Stoican a condus de două ori, grație golurilor marcate de Buziuc în minutele 5 și 29. Oltenii au egalat de fiecare dată prin Achim (11′), respectiv George Ganea (38′), ultimul aflat la primul gol de la transferul la FCU Craiova.

În repriza secundă, Vladislav Blănuță, aflat la debutul pentru olteni, a primit cartonașul roșu direct în minutul 83, după ce l-a lovit cu cotul pe Adrian Scarlatache în timpul unui duel aerian. Atacantul moldovean intrase pe teren în minutul 78 în locul lui George Ganea.

În urma acestui rezultat, FCU Craiova rămâne în afara locurilor de play-off, mai exact pe poziția a 8-a, cu 15 puncte obținute în 12 meciuri. De partea cealaltă, CS Mioveni rămâne pe penultimul loc în Superligă, cu 7 puncte, 4 peste Chindia Târgoviște, care are însă și două meciuri mai puțin disputate.

CS Mioveni 2-2 FCU Craiova

Final de meci!

Min. 86: Robert Popa reține cu emoții șutul trimis de Carnat din afara careului.

Min. 83: Blănuță, abia intrat pe teren, vede cartonașul roșu după ce l-a lovit cu cotul pe Scarlatache în timpul unui duel aerian. Atacantul moldovean intrase pe teren în minutul 78 în locul lui George Ganea.

Min. 65: Van Durmen a trimis puțin pe lângă poartă cu un șut în diagonală cu piciorul stâng.

Min. 59: Același Krasniqi a trimis peste poartă cu o lovitură de cap.

Min. 52: Krasniqi a atacat excelent colțul scurt și a reluat în bară din 6 metri!

A început repriza secundă!

Finalul primei reprize!

Min. 45+3: Șutul puternic al lui Bahassa este deviat de Scarlatache, iar mingea se duce în plasa laterală.

Min. 41: Șutul lui Asamoah a trecut puțin pe lângă poartă.

Min. 37: GOL FCU CRAIOVA! George Ganea marchează primul său gol pentru olteni cu un șut frumos la colțul lung după o combinație de efect cu Juan Bauza!

Min. 34: Dorinel Oancea a șutat bine, puțin peste poartă, din marginea careului de 16 metri.

Min. 30: GOL MIOVENI! Faza trasă la indigo cu cea a primului gol! După o eroare a apărării oltenilor, Krasniqi a centrat în fața porții din partea dreaptă, iar Buziuc a apărut excelent și a trimis în poartă, fără preluare.

Min. 20: Ocazie mare pentru Bauza! Reluarea sa cu capul a fost respinsă de sub bară de Iustin Popescu.

Min. 11: GOL FCU Craiova! Achim a înscris superb cu un voleu năprasnic din marginea careului de 16 metri.

Min. 8: Șutul-centrare trimis de Trif în diagonală din partea stângă a trecut pe lângă poarta lui Popa.

Min. 5: GOL MIOVENI! După o eroare a lui Paramatti, Blănaru i-a pasat excelent lui Buziuc în fața porții, iar acesta a înscris fără emoții.

Min. 3: Negru a fost aproape de un autogol. Mingea reluată de el s-a dus puțin pe lângă poartă și va fi corner pentru Mioveni.

Meciul a început cu 30 de minute întârziere!

Startul meciului întârzie din cauza unor probleme la instalația de nocturnă a arenei din Mioveni. Jucătorii celor două echipe au fost trimiși la vestiare de către arbitru.  Clubul gazdă a anunțat prin intermediul rețelelor de socializare că a fost vorba despe o „pană de curent în tot orașul”.

Echipele de start:

CS Mioveni: I. Popescu – Al. Iacob, Scarlatache, Balaur – Oancea, Lixandru, Buziuc, Vl. Pop, R. Trif – Blănaru, Krasniqi
Rezerve: F. Croitoru, Rădescu, Coşereanu, Carnat, D. Toma, Burlacu, C. Ene, Şerbănică, Kabananga
Absent: Antal (accidentat)
Antrenor: Flavius Stoican

FCU Craiova: Popa – Enache, Paramatti, Duarte, Negru – Achim, Asamoah – Sidibe, Bauza, Bahassa – Ganea
Rezerve: Mogoșanu, Grigore, Albu, Zanfir, Croitoru, Van Durmen, Marquet, Chițu, Blănuță
Absenți: K. Papadopoulos, Baeten (suspendați), G. Iancu (accidentat)
Antrenor: Marius Croitoru

CS Mioveni – FCU Craiova, meci în care oltenii pornesc, cel puțin teoretic, cu prima șansă

Ambele echipe vin după înfrângeri în etapa precedentă, înainte de pauza generată de meciurile echipelor naționale. CS Mioveni a pierdut în deplasare cu Rapid cu scorul de 2-1, în vreme ce FCU Craiova a fost învinsă, tot în deplasare, de FC Voluntari, scor 1-0.

În cazul unei victorii, echipa antrenată de Marius Croitoru ar urca provizoriu pe locul 6 în clasament. Oltenii ar ajunge la 17 puncte, la egalitate cu Petrolul Ploiești, dar cu un golaveraj superior. Totuși, „lupii galbeni” vor avea la acel moment un meci mai puțin disputat. Ei vor juca de la 21:30, la Mediaș, contra campioanei CFR Cluj.

De partea cealaltă, CS Mioveni se află pe penultimul loc al Superligii, cu doar 6 puncte obținute în 11 etape. Echipa antrenată de Flavius Stoican nu a obținut nicio victorie pe teren propriu până acum în acest sezon. Singurul succes al argeșenilor din acest campionat s-a produs pe terenul celor de la Sepsi Sf. Gheorghe, 1-0, în etapa cu numărul 9. Astfel, în acest context, se poate spune că cei de la FCU Craiova pleacă, cel puțin pe hârtie, cu prima șansă înaintea acestui duel.

Echipele probabile:

CS Mioveni: 22. I. Popescu – 21. Al. Iacob, 15. Scarlatache, 27. Garutti – 26. Oancea, 24. V. Pop, 5. Lixandru, 30. Șerbănică – 89. Blănaru, 9. Krasniqi, 20. Buziuc
Rezerve: 13. F. Croitoru, 6. Burnea, 7. D. Toma, 10. Coșereanu, 16. Rădescu, 25. I. Balaur, 31. Carnat, 90. Burlacu, 99. Kabananga

FCU Craiova: 31. R. Popa – 2. R. Negru, 35. A. Duarte, 27. R. Grigore, 5. Huyghebaert – 77. Asamoah, 6. Vl. Achim – 51. Sidibe, 10. Bauza, 30. Van Durmen – 17. G. Ganea
Rezerve: 50. I. Gurău, 3. Paramatti, 8. Dr. Albu, 11. A. Chițu, 20. I. Zanfir, 21. D. Croitoru, 28. Bahassa, 44. G. Enache, 88. Marquet