Dinamo – FCSB 1-0, în „optimile” Cupei României. Adam Nemec, eroul „câinilor” din „Ştefan cel Mare”

Mihai Cheles / 10.02.2021, 22:25

Dinamo s-a impus în faţa celor de la FCSB, miercuri seară, în „Ştefan cel Mare”, scor 1-0, într-o partidă din optimile de finală ale Cupei României. Unicul gol al partidei a fost marcat de slovacul Adam Nemec, printr-o lovitură de cap excelentă, la o centrare a lui Sorescu din lovitură liberă. A fost un meci mult mai antrenant decât confruntarea din urmă cu o săptămână, din Liga 1. La baza acestui fapt poate sta şi faptul că Anton Petrea a preferat să introducă echipa secundă în acest meci. La pauză, a fost introdusă „artileria grea”, însă, paradoxal, echipa a luat gol şi pierdut meciul. FCSB controlat autoritar ultimele 20 de minute şi au fost aproape de egalare în trei rânduri, prin Coman, Oaidă şi Olaru. Cu toate acestea, apărarea lui Dinamo a rezistat, iar „câinii” merg în sferturile de finală ale Cupei României!

LIVE TEXT | Dinamo – FCSB 1-0 (Nemec 55)

Final de meci!

Patru minute de prelungire!

Minutul 90: Schimbare la Dinamo! Iese Nepomuceno, intră Mihaiu.

Minutul 85: Ocazie imensă pentru FCSB! Şutul fantastic al lui Olaru a fost respins excelent de portarul Mihai Eşanu.

Minutul 80: Schimbare la Dinamo! Iese Răuţă, intră Achim.

Minutul 77: Din nou aproape de gol, FCSB! Oaidă preia o pasă de la Tănase şi trage cu stângul la colţul lung. Eşanu reţine balonul.

Minutul 74: Ocazie imensă ratată de FCSB! Vukusic scapă singur, în lateral dreapta, centrează bine pe Coman, dar lovitura de cap este extrem de slabă, iar dinamoviştii resping.

Minutul 71: Lovitura liberă executată de Florinel Coman, de la 30 de metri, a fost reţinută cu siguranţă de Eşanu.

Minutul 69: Schimbare la Dinamo! Iese Anton, intră Gol.

Minutul 65: Ultima schimbare la FCSB! Iese Nedelcu, intră Vukusic.

Minutul 58: A patra schimbare la FCSB! Iese Niţă, intră Ovidiu Popescu.

Minutul 55: GOOOLLL DINAMO!!! Adam Nemec marchează cu o lovitură de cap superbă, cu toată opoziţia lui Vlad.

Minutul 53: Olaru pivotează, însă şutul său este foarte slab. Reţine Eşanu.

Minutul 50: Ocazie RARISIMĂ ratată de Dinamo. Nepomuceno rămâne singur cu Vlad, trage slab, Vlad respinge, mingea revine la el, dar din nou trage în bătaie de joc. Nici şut, nici centrare, cu poarta goală, din unghi.

Minutul 48: Şut periculos al lui Nemec, deviat în corner de Nedelcu.

Minutul 46: Schimbare şi la Dinamo! Iese Gueye, intră Morsay.

Minutul 46: Trei schimbări la FCSB! Au intrat Florinel Coman, Florin Tănase, Darius Olaru, au ieşit Adrian Şut, Ionuţ Vînă şi Alexandru Buziuc.

Pauză în „Ştefan cel Mare”!

Minutul 44: FCSB cere penalty, la un contract între Nepomuceno şi Niţă. Haţegan lasă jocul liber.

Minutul 33: Oaidăăă!!! Ce ocazie a ratat mijlocaşului de la FCSB. Singur, la 11 metri, pune latul şi trage lamentabil.

Minutul 32: Şansă bună pentru Dinamo! Nemec deviază, iar Nepomuceno preia şi trage peste poarta lui Vlad, din poziţie bună.

Minutul 24: Din nou la post Vlad! Nepomuceno trage slab, din prima, din careu, pe mijlocul porţii.

Minutul 22: Ocazie bună de gol pentru Dinamo! Centrarea lui Sorescu este reluată cu capul de Nemec spre poartă, dar Vlad reţine în siguranţă.

Minutul 20: Fără şut pe poartă, în derby. Cele două formaţii se „caută”.

Minutul 10: Dinamo este mai insistentă, dar lipsesc ocaziile poartă.

A început partida!

Echipele de start:

Dinamo: Eșanu – Sorescu, Puljic, Ehmann, Filip – Nepomuceno, Răuță, Anton, Fabbrini – Nemec, Gueye.
Rezerve: Kongshavn – Radu, Morsay, Grigore, Bejan, Bani, Gol, Achim, Mihaiu.
Antrenor: Ionel Gane.

FCSB: Vlad – Crețu, Haruț, Nedelcu, Panțîru – Vînă, Șut, Perianu, Oaidă – Buziuc, Niță.
Rezerve: Udrea – Miron, Coman, Vukusic, Tănase, S.Șerban, Ov.Popescu, Olaru, Pantea.
Antrenor: Anton Petrea.

Arbitru: Ovidiu Hațegan
Asistenți: Octavian Șovre și Vladimir Urzică.
Rezervă: Andrei Antonie
Observatori: Octavian Goga și Aron Huzu.

Dinamo întâlnește pe FCSB, miercuri, 10 februarie, de la ora 20:30, într-o partidă din faza optimilor de finală ale Cupei României. Meciul vine la doar o săptămână distanță de meciul din campionat, câștigat de FCSB, tot în „Ștefan cel Mare”, scor 1-0. Marcatorul golului, Florin Tănase, va fi doar pe banca de rezerva la această partidă.

Anton Petrea a trimis în teren pentru meciul din Cupă mai multe nume noi, față de meciul din Liga 1. Astfel, în centrul apărării vor fi Denis Haruț și Dragoș Nedelcu, Panțîru în locul lui Radunovic, Vînă, Șut, Perianu, Oaidă, Buziuc sau Niță, rezerve de obicei la FCSB.

Dragoș Nedelcu nu a mai jucat din 14 iunie 2020, 90 de minute în înfrângerea cu CFR Cluj, scor 0-2. Au trecut aproape opt luni.

LIVE TEXT | Dinamo - FCSB, ora 20:30, în

LIVE TEXT | Dinamo – FCSB, ora 20:30, în „optimile” Cupei României. Ovidiu Popescu nu este în lot

Cupa României, faza optimilor de finală

9 februarie:  Dunărea Călărași – Turris Turnu Măgurele 3-0 (neprezetarea oaspeților).

9 februarie: Petrolul Ploiești – Poli Iași 3-0

10 februarie: Farul Constanța – Chindia Târgoviște 0-3

10 februarie : U Cluj – UTA Arad 2-1

10 februarie: Dinamo – FCSB, ora 20:30

11 februarie: Viitorul Pandurii – Gaz Metan Mediaș, ora 15

11 februarie: ASU Poli – Astra, ora 17:45

11 februarie: FC Botoșani – Universitatea Craiova, ora 20:30