FC Botoșani – FCSB 0-2. Victorie, dar nu calificare! Leo Strizu câștigă cu echipa a treia, dar este eliminat din Cupa României. UTA și Mioveni, în sferturi

Pintilie Iosif Robert Zanfir 08.12.2022, 19:31

FCSB trece de Botoșani, 2-0, în ultima partidă din grupele Cupei României. Cele două goluri ale partidei au fost reușite de Musi și Tănasă. Roș-albaștrii se clasează pe poziția a treia și sunt eliminați din competiție.

FCSB a avut doar șanse teoretice la calificarea în sferturile Cupei României. Motiv pentru care Gigi Becali și Mihai Stoica au decis să trimită la Botoșani o echipă de juniori. Chiar și așa, bucureștenii au trecut fără emoții de o echipă aflată încriză profundă, Botoșani.

În ciuda victoriei, FCSB nu se clasează abia pe locul 3 și părăsește Cupa României. În sferturi se califică UTA, de pe primul loc, și Mioveni.

Min40: Corner pentru Botoșani. Șutul lui Țigănașu este blocat de Vlad Tudor
Min35: Mihai Roman deschide scorul din pasa lui Mailat, dar se indică offside.
Min31:
Ureche scoate cu un reflex frumos mingea trimisă de Ianis Stoica
Min29: G
eorge Gogescu oferă prima șansă pentru FCSB. Gogescu este unul dintre debutanții roș-albaștrilor în această seară.
Min20:
Ocazie mare a gazdelor. Târcoveanu șutează, dar Ducan își salvează echipa cu prima paradă.
Min1:
Fiul lui Alexandru Tudor, Vlad Tudor, dă lovitura de start

ECHIPELE DE START:

FC Botoșani: Ureche – Patache, Dican, Kasim, Țigănașu – Sylla, Târcoveanu – Zabou, Pinson, Mailat – Roman
Rezerve: Tomache, Dragu, Brașoveanu, David, Odeianu, Petkovski, Camara, Cărăușu, Ivanov
Antrenor: Mihai Ciobanu

FCSB: Ducan – Boboc, Gogescu, Ciobanu, Șerban – Pruteanu, Dulca, Musi – Tudor, Rusu, Stoica
Rezerve: Maxim, Dumiter, Tănasă, Toma, Stancovici, Vlăsceanu, Geană, Manolache, Radu

UTA – U Craiova 1948

Gazda acestui meci, FC Botoșani, este doar o umbră palidă a echipei ce făcea furori în sezoanele trecute. Moldovenii vin după cea mai dură înfrângere din istorie, 8-0 cu Farul, și este la cel mai slab sezon din istoria prezențelor în Superligă.

De cealaltă parte, FCSB vine după patru victorii consecutive în campionat, una dintre ele fiind chiar împotriva lui FC Botoșani, semn că Becali a dat lovitura cu Mihai Pintilii.

Echipe probabile:

FC Botoșani: Pap – Patache, Dican, Sadiku, Dragu – Mussis, Ivanov, Sgaraf – Petkovski, Camara, Pinson

FCSB: Maxim – Harut, Bouhenna, Tamm, Șerban – Dulca, Nikolov – Musi, Radaslavescu, Tănasa – Omrani

Leo Strizu anunță că nu va aduce toate vedete la Botoșani

FCSB se va prezenta cu o echipă de rezervă la Botoșani, deoarece titularii vor fi menajați pentru partidele din campionat.

„Va fi o selecționată de tineri și foarte tineri la meciul de Cupă cu FC Botoșani. Cuprinde cei mai buni jucători de la grupa de elită, în mod special.

Îi urmărim, îi ținem sub observație. Eu spun că va fi un lot valoros. Să vedem ce înseamnă pasul spre seniori. Ei au o vârstă de 16, 17 ani”, a spus Leo Strizu, la conferința de presă.

Mihai Ciobanu face revoluție la FC Botoșani

Înaintea aceestui meci, Mihai Ciobanu, antrenorul principal al FC Botoșani, a anunțat că după umilința cu Farul Constanța, 8-0 pentru dobrogeni, mai mulți jucători vor părăsi echipa, pentru că nu merită să joace la o echipă de acest nivel.

“De ieri am adus în cadrul lotului doi juniori, pe lângă ceilalți jucători U21 care au jucat foarte puțin. Vor fi în lot. Dacă jocul ne va da posibilitatea, o să-i introducem fără nicio problemă”.

Cui nu-i este gândul la FC Botoșani, să plece acum, peste cinci minute, peste o oră. Cât mai repede. FC Botoșani nu este în postura să facă figuri, să fie mofturoasă. FC Botoșani nu a fost niciodată un club cu mofturi. La FC Botoșani trebuie să vii să muncești. Dacă ai șansa să sari bine pe trambulină și să zbori la o echipă mai titrată și cu posibilități financiare mult mai mari, foarte bine ție  și clubului.

Sub nicio formă nu se accept ca unul, altul, să trateze superficial FC Botoșani. Nu există nicio listă neagră dar noi vedem, analizăm și la final o să stăm de vorbă cu fiecare. Vedem dacă drumurile noastre rămân împreună sau se despart. Cine vine la Botoșani trebuie să știe că este un club mic, nu oferim foarte mult dar oferim posibilitatea multora de a relansa cariera sau de a face carieră. Uitați-vă câți jucători au venit la noi și au plecat pe cai mari. Echipa i-a ridicat”, a afirmat Mihai Ciobanu.