Marș triumfal pentru Simona Halep la Bad Homburg. Românca a spulberat-o pe Anisimova și se pregătește pentru super-duelul cu Bianca Andreescu

Autori: Olteanu Ștefan, Moldoveanu Camelia / 23.06.2022, 11:00

Simona Halep și Amanda Anisimova se întâlnesc, joi, după ora 19:00, în sferturi la Bad Homburg, unul dintre turneele pe iarbă premergătoare pentru Wimbledon 2022. Sportiva din România forțează o nouă semifinală, după cea pe care a pierdut-o la Birmingham în compania braziliencei Haddad Maia.

Campioana României încheie confruntarea din sferturile de la Bad Homburg, contra americancei Amanda Anisimova, în doar 55 de minute. Simona Halep se pregătește pentru semifinale, acolo unde o să se confrunte cu Bianca Andreescu. Meci magistral făcut de constănțeancă!

6-2, 6-1, Break, Set și meci câștigat de Simona Halep: Campioana României joacă în semifinale la Bad Homburg !

6-2, 5-1, Game Simona Halep: Campioana României se apropie cu mare viteză de semifinale.

6-2, 4-1, Game Amanda Anisimova: Americanca reușește să-și treacă în cont primul game din setul secund, însă cu mare dificultate.

6-2, 4-0, Game Simona Halep: Se pare că Amanda Anisimova nu găsește nicio fisură în jocul româncei. Simo demonstrează că este într-o formă excelentă.

INFO: Amanda Anisimova cere intervenția medicilor și acuză dureri la încheietura dreaptă.

6-2, 3-0, Break Simona Halep: Românca domină serviciul advers și de această dată! Prestație impresionantă din partea Simonei!

6-2, 2-0, Game Simona: Cu toate că ar fi putut să facă break-ul, Amanda a cedat în fața forței adversarei.

6-2, 1-0, Break Simona Halep: Românca debutează în setul secund așa cum a făcut-o și în primul. Amanda Anisimova pierde cu ușurință pe propriul serviciu.

INFO: Simona Halep avut nevoie de doar 26 de minute pentru a închide primul set. Campioana României a câștigat 60% din jocurile pe retur și 80% din total.

6-2, Game și Set Simona Halep. Campioana României face spectacol în sferturile de finală e la Bad Homburg!

5-2, Break Simona: Campioana României câștigă a doua oară în acest set pe serviciul advers.

4-2, Game Halep: Simona trage tare pentru a închide primul set al meciului, însă americanca nu se lasă învinsă cu ușurință.

3-2, Game Amanda Anisimova: Simo primește replica rapid din partea adversarei.

3-1, Game Simona Halep: Românca a făcut spectacol pe teren și a câștigat game-ul la 0 în fața americancei Amanda Anisimova.

2-1, Game Anisimova: Americanca a profitat de propriul serviciu și și-a trecut în cont primul game din acest meci.

2-0, Game Halep: Luptă strânsă între Simona și Amanda pentru adjudecarea acestul punct. Constănțeanca a revenit după 15:40.

1-0, Break Simona Halep: Campioana României pornește cu dreptul în această confruntare din sferturile de finală.

UPDATE 19:45: A început meciul. Servește Amanda Anisimova.

UPDATE 19:15: Meciul disputat de campioana României la Bad Homburg suferă încă o amânare. Simona Halep și Amanda Anisimova sunt așteptate pe teren în jurul orei 19:45. Acesta este ultimul meci al zilei în Germania.

UPDATE 19:00: Se estimează că duelul dintre Simona și Amanda o să înceapă la ora 19:30.

UPDATE 18:50: Partida a fost amânată cu 15 minute. Meciul Simona Halep – Amanda Anisimova ar urma să înceapă la 19:15.

UPDATE: Meciul dintre Simona Halep și Amanda Anisimova o să se joace după ora 19:00, fiind ultimul meci al zilei la Bad Homburg. Înaintea acestei confruntări, însă nu înainte de 17:30, Alize Cornet o să joace contra nemțoaicei Angelique Kerber.

Simona Halep – Amanda Anisimova, ora 19:00

Simona Halep și Amanda Anisimova se vor duela în premieră pe iarbă cu ocazia turneului Bad Homburg 2022. Ele s-au mai întâlnit de două ori în circuitul WTA, scorul fiind la egalitate, 1-1.

Interesant este că ambele confruntări au avut loc la Roland Garros. În ediția din 2019 a Grand Slam-ului de la Paris, Anisimova a învins-o clar pe Simona în sferturi, scor 6-2, 6-4, la capătul unui meci care s-a decis în o oră și 10 minute. Însă, un singur an mai târziu, Simona Halep și-a luat revanșa, tot la Roland Garros. De data aceasta, în turul 3, românca a oferit o lecție de tenis și a spulberat-o pe jucătoarea din SUA, scor 6-0, 6-1, după doar 56 de minute!

Astfel, disputa de la Bad Homburg se anunță a fi extrem de interesantă. Rămâne de văzut care va fi raportul de forțe dintre cele două jucătoare pe iarbă.

La turneul din Germania, Simona Halep le-a eliminat deja pe Katerina Siniakova, scor 4-6, 6-3, 6-4, dar și pe Tamara Zidansek, scor 6-0, 6-3.

În schimb, Anisimova a trecut în runda inaugurală de Alison Van Uytvanck, scor 3-6, 6-3, 7-6(4), iar în al doilea meci a învins-o pe conaționala Ann Li, scor 6-0, 6-2.

Învingătoarea dintre Simona Halep și Amanda Anisimova o va întâlni în semifinale pe câștigătoarea dintre Daria Kasatkina și Bianca Andreescu.
Simona Halep este favorita numărul 4 la Bad Homburg Open.

Simona Halep e încântată de cum arată jocul ei după Birmingham și primele două meciuri de la Bad Homburg. Ce a spus despre duelul cu Anisimova

Fără meciul pe care îl va disputa joi, Simona Halep a adunat deja în acest sezon un total de 6 dueluri disputate pe iarbă. Constănțeanca a câștigat cinci dintre ele și a cedat doar 3 game-uri.

Imediat după ce a obținut calificarea în sferturi la Bad Homburg, Simona s-a declarat încântată de faptul că va mai putea evolua cel puțin un meci pe iarbă înainte de startul Wimbledon 2022. De asemenea, ea a spus că este mulțumită de nivelul de joc pe care l-a arătat.

Am jucat foarte agresiv, sunt fericită de modul în care am jucat. Mă bucur că mai joc cel puțin un meci aici. Vreau să le mulțumesc tuturor celor care au venit la meci, au făcut o atmosferă superbă, e foarte plăcut să joci aici”, a spus Simona Halep la finalul meciului cu Tamara Zidansek.

Referitor la confruntarea cu Amanda Anisimova, Halep a transmis:

E un alt meci, am mai jucat cu ea de câteva ori, dar acum va fi pe iarbă, e diferit. Cu siguranță voi fi pregătită”, a mai spus Halep după meciul din optimi.