Țările de Jos – Qatar 2-0! ”Portocala mecanică” a făcut spectacol și câștigă grupa A! Arabii sunt cea mai slabă gazdă din istorie

Pintilie Iosif 29.11.2022, 19:05

Țările de Jos și Qatar s-au duelat în a treia etapă a grupelor Campionatului Mondial din Qatar. Meciul a decis câștigătoarea grupei. Țările de jos s-au impus după un meci controlat total, în care au avut și un gol anulat.

De celaltă parte, Qatar a depășit un record ce datează din 1954 și a devenit cea mai slabă gazdă din istorie. în urmă cu 68 de ani, Elveția, gazdă a Cupei Mondiale, era eliminată din faza grupelor cu doar două puncte. Doar trei naționale-gazde au fost eliminate direct din grupe: Qatar, Elveția și Africa de Sud, în 2010.

Olanda – Qatar 2-0

Minutul 70: Verdict VAR în defavoarea Olandei! Golul este anulat din cauza unui faut în atac.

Minutul 68: Olanda înscrie iarăși. Steven Berghius, intrat pe teren în locul lui Davy Klassen, marchează. Faza este analizată de VAR.

Minutul 49: Frenkie de Jong marchează. Mijlocașul de la FC Barcelona a fost găsit excelent în careu de o minge respinsă și reușește să înscrie.

Minutul 45+4: Prima repriză, dominată categoric de elevii lui Louis van Gaal, este încheiată de arbitrul Bakary Gassama.

Minutul 26: Olanda deschide scorul. Cody Gakpo, vedeta lui PSV, marchează cu o finalizare de atacant veritabil. Acesta a primit o pasă în careu și, după ce și-a creat spațiul necesar, a tras în partea dreapptă a porții lui Barsham.

Minutul 14: Depay ajunge la un balon respuns, dar șutează puțin pe lângă poarta adversă.

Minutul 4: Daley Blind preia un balon și șutează periculos în interiorul careului, dar mingea ajunge pe centrul porții, iar portarul Barsham respinge.

Minutul 1: A început partida!

Echipele de start

Țările de Jos: Noppert – Timber, Van Dijk, Ake – Dumfries, De Roon, Frenkie De Jong, Blind – Klaassen – Gakpo, Depay.

Rezerve: Pasveer, Bijlow – Berghuis, Bergwijn, Luuk De Jong, De Ligt, De Vrij, Frimpong, Janssen, Koopmeiners, Lang, Malacia, Simons, Taylor, Weghorst.

Qatar: Barsham – Mohammad, Pedro Miguel, Khoukhi, Hassan, Ahmed – Al Haydos, Madibo, Hatem – Almoez Ali, Afif.

Rezerve: Al Sheeb, Hassan – Abdulsallam, Alaaeldin, Al Hadhrami, Al Hajri, Assadalla, Boudiaf, Khoder, Mazeed, Meshaal, Muntari, Salman, Waad.

Meci fără miză

Qatar este deja eliminată din competiție, iar naționala Țărilor de Jos poate părăsi și ea competiția doar dacă Ecuador și Senegal fac egal, iar ei pierd meciul la trei goluri diferență.

Singura miză reală pentru van Dijk și colegii lui este legată de adversarul din optimi. Câștigarea grupei i-ar feri, cel mai pobabil, de un duel cu Anglia în optimi.

Loturile celor două formații

Țările de Jos

Selecționer – Louis van Gaal

Portari – Justin Bijlow (Feyenoord), Remko Pasveer (Ajax Amsterdam), Andries Noppert (Heerenveen)

Fundași – Virgil van Dijk (Liverpool), Stefan de Vrij (Inter Milano), Daley Blind (Ajax Amsterdam), Matthijs de Ligt (Bayern Munchen), Denzel Dumfries (Inter Milano), Nathan Ake (Manchester City), Jeremie Frimpong (Bayer Leverkusen), Tyrell Malacia (Manchester United), Jurrien Timber (Ajax Amsterdam)

Mijlocași – Frenkie de Jong (FC Barcelona), Steven Berghuis (Ajax Amsterdam), Davy Klaassen (Ajax Amsterdam), Marten de Roon (Atalanta), Teun Koopmeiners (Atalanta), Kenneth Taylor (Ajax Amsterdam), Xavi Simons (PSV Eindhoven)

Atacanți – Memphis Depay (FC Barcelona), Luuk de Jong (PSV Eindhoven), Steven Bergwijn (Ajax Amsterdam), Vincent Janssen (Antwerp), Wout Weghorst (Beșiktaș), Cody Gakpo (PSV Eindhoven), Noa Lang (Club Brugge)

Echipă standard: Bijlow – Blind, de Ligt, van Dijk, Dumfries – de Jong, Klassen – Bergwijn, Lang, Depay – Weghorst

QATAR

Selecționer – Felix Sánchez

Portari – Saad Al Sheeb (Al-Sadd), Meshaal Barsham (Al-Sadd), Yousef Hassan (Al-Gharafa)

Fundași – Abdelkarim Hassan (Al-Sadd), Boualem Khoukhi (Al-Sadd), Ro-Ro (Al-Saad), Ismaeel Mohammad (Al-Duhail), Bassam Al-Rawi (Al-Duhail), Tarek Salman (Al-Sadd), Musab Kheder (Al-Sadd), Homam Ahmed (Al-Gharafa), Jassem Gaber (Al-Arabi)

Mijlocași – Karim Boudiaf (Al-Duhail), Abdulaziz Hatem (Al-Rayyan), Ali Assadalla (Al-Sadd), Assim Madibo (A-Duhail), Salem Al-Hajri (Al-Sadd), Mohammed Waad (Al-Sadd), Mostafa Tarek (Al-Sadd)

Atacanți – Hassan Al-Haydos (Al-Sadd), Akram Afif (Al-Sadd), Almoez Ali (Al-Duhail), Mohammed Muntari (Al-Duhail), Ahmed Alaaeldin (Al-Gharafa), Khalid Muneer (Al-Wakrah), Naif Al-Hadhrami (Al-Rayyan)

Echipă standard: Barsham – Hassan, Khoukhi, Salman, Ahmed – Boudiaf, Waad, Tarek – Haydos, Muneer, Muntari