Gigi Becali, patronul de la FCSB, plânge şi acum după titlul ratat sezonul trecut.
Finanţatorul vicecampioanei României crede că decisiv nu a fost meciul de la Constanţa, cu Farul, din penultima etapă a playoff-ului, ci eşecul din Giuleşti, cu Rapid Bucureşti.
Becali nu îl poate ierta pe centralul Horaţiu Feşnic, cel care a condus de la centru partida de pe arena „Valentin Stănescu”, şi afirmă că alta ar fi fost soarta campionatului dacă FCSB ar fi avut parte atunci de un arbitraj corect.
Becali a luat foc imediat după eşecul cu Rapid. A anunţat că se retrage din fotbal şi l-a acuzat pe Feşnic de viciere de rezultat, reproşându-i acestuia neacordarea a două cartonaşe roşii pentru trupa de sub Podul Grant.
La aproximativ patru luni distanţă de la acest eveniment, Becali nu l-a uitat pe Feşnic. L-a pus din nou la colţ pe central şi l-a nominalizat pe acesta drept principal vinovat pentru ratarea calificării în grupele Champions League.
Dacă Feşnic nu arbitra aşa, noi eram campioni şi poate şi în Liga Campionilor. Poate aveam 20-30 de milioane în plus. Mi-a scos aceşti bani din buzunar. Doar noi aveam tăria să ne ducem în Liga Campionilor”, a explicat Becali, pe un ton dezamăgit, pentru Fanatik.
Finanţatorul actualului lider din Superligă e sigur că dacă FCSB ar fi fost în locul Farului, pe traseul campioanelor, ar fi avut un traseu mult mai lung în cupele europene.
Becali e de părere că Feşnic a produs o mare gaură financiară în bugetul roş-albaştrilor, iar echipa lui Elias Charalambous ar fi obţinut cel puţin 15 milioane de euro din competiţiile inter-cluburi a „Bătrânului Continent”, dacă nu ar fi existat erorile acestuia din timpul jocului de pe Giuleşti.
Atunci eu spun ce văd. Nu văd doar eu, ce vede toată lumea. Am avut campionate pierdute. Am pierdut mulți bani. Noi clar în Europa League tot mergeam. Luam 15-20 de milioane de euro pentru Europa League”, a mai completat Becali.
Feşnic a fost apărat, imediat după derby-ul Rapid – FCSB, de preşedintele CCA, Kyros Vassaras. În plus, grecul din fruntea arbitrajului românesc îi dă în continuare credit lui Feşnic şi l-a inclus din nou pe acesta pe lista FIFA.