Mirel Rădoi și-ar fi dorit un scor mai mare în România – Liechtenstein 2-0: „Meciurile cu ei vor face diferența! Trebuia să marcăm mai mult”

Olteanu Ștefan 06.09.2021, 00:06

România a învins Liechtenstein cu 2-0 pe Arena Națională și „tricolorii” lui Mirel Rădoi au ajuns la două victorii consecutive fără gol primit. Ambele goluri au fost marcate în prima repriză de cei doi fundași laterali, Alin Toșca și Cristian Manea. Pentru România urmează jocul cu Macedonia de Nord,  programat miercuri, de la ora 21:45.

Două victorii la rând fără gol primit pentru Mirel Rădoi

Victoriile cu Islanda și Liechtenstein au fost primele fără gol primit din mandatul lui Mirel Rădoi la echipa națională. „Tricolorii” au reușit un meci foarte bun pe Arena Națională, iar în prima repriză a fost o singură echipă pe teren.

Alin Toșca a deblocat tabela de marcaj după doar 11 minute, cu un șut superb din afara careului. 7 minute mai târziu a venit rândul celuilalt fundaș lateral să înscrie. Cristian Manea a primit o centrare excelentă din partea lui Ianis Hagi și a majorat diferența de pe tabelă cu o lovitură de cap. „Tricolorii” au avut ceva emoții în finalul primei reprize, când Hasler a fost aproape să reducă din diferență. Florin Niță a intervenit salvator și la pauză România conducea cu 2-0. 17 șuturi spre poartă a trimis România în prima parte a jocului, dintre care 6 au prins spațiul porții. De partea cealaltă, Liechtenstein a avut un singur șut pe poartă.
În repriza secundă, fotbaliștii lui Mirel Rădoi au redus tempo-ul și România a mai avut doar două șuturi pe spațiul porții. De asemenea, Răzvan Marin a avut o bară în minutul în minutul 60.

Mirel Rădoi, prima reacție după victoria cu Liechtenstein

Aveam nevoie de cele 3 puncte, dar ca să fiu sincer mă așteptam ca scorul să fie mult mai mare. Îmi pare rău pentru băieți pentru că avem situații, dar ne pierdem concentrarea la finalizare. Era de așteptat să avem posesie. Practic era o formalitate, trebuia să facem cât mai puține atingeri, circulația balonului să fie rapidă, iar la marginea careului trebuia să venim cu centrări în spatele apărării. Nu cred că garanta nimeni că dacă aveam un atacant marcam mai mult. De cele mai multe ori prezența atacantului acolo a fost inutilă. La un moment dat am strigat de pe banca să vină mai mult la primit și Cordea cu Ianis să atace mai mult din linia a 2-a. Era de așteptat să marcheze și fundașii. Mă bucur pentru situațiile avute, pentru încrederea pe care o avem acum.

„Trebuia să marcăm mai mult! Meciurile cu Liechtenstein vor face diferența la final.”

Mergem cu încredere în Macedonia de Nord și dacă vom câștiga și acolo începem să stabilim lucrurile pentru locul 2. Vom analiza cele două partide, vom vedea și starea fizică a jucătorilor. Dragoș Nedelcu acuză ceva probleme, Chiricheș vine după meciuri în Serie A și am zis să nu cumva să riscăm vreo accidentare. După aceea, la ceilalți am zis că e normal să le ofer o șansă. În plus noi lucrăm la antrenament cu toată lumea. E clar că poate la unii care au debutat se pot exprima mai greu, dar nu cred că e o problemă. Cunosc acest stadion, au fost primiți cu o atmosferă călduroasă. Foarte frumoasă atmosfera, mi s-a făcut pielea de găînă la imn. Mi-am adus aminte cum era să fiu jucător.

E o grupă echilibrată, dar vedem că echipele care dau cât mai multe goluri cu Liechtenstein vor face diferența. După numărul de puncte contează golaverajul. De asta aș fi vrut să marcăm mai mult.
Era momentul să se îndrepte ce a fost în trecut. Penalty-ul acordat în Armenia a fost acordat ușor, două penalty-uri neacordate cu Macedonia de Nord… Trebuia să se întoarcă lucrurile” , a spus Mirel Rădoi, la microfonul PRO TV.

Referitor la brigada feminină de la partida cu Liechtenstein, Rădoi a declarat:

De asta m-am potolit cu reproșurile la adresa brigăzii de arbitri. Îmi era teamă de ce o să pățesc acasă”, a glumit selecționerul.

Cristi Manea: „Mirel Rădoi știe să ne unească!”

Suntem foarte fericiți pentru că am reușit să legăm două victorii consecutive. Sperăm să câștigăm și în Macedonia de Nord și să urcăm mai sus în clasament. E o atmosferă foarte bună, Mister știe să ne unească foarte bine.
Sunt foarte bucuros că am reușit să înscriu al 2-lea gol la națională. E o bucurie să îmbrac acest tricou. E important să luăm cele 3 puncte cu Macedonia de Nord.
Germania e o forță în fotbal, dar sunt bucuros că înainte de meci am aflat și rezultatul din Islanda și ne-am motivat și mai mult. Noi trebuie să ne ajutăm dacă vrem să mergem mai departe.

I-am mulțumit lui Ianis. Asta am lucrat la antrenament, să între mijlocașul în centru și noi să rămânem liberi pe bara a 2-a. A fost foarte frumos cu fani în tribune, le mulțumim că au venit și sper să îi facem fericiți și la meciul cu Macedonia.
Va fi cea mai dificilă partida de până acum. E important să legăm 3 victorii la rând pentru că ne vom întoarce cu moral. Am vorbit cu Dan Petrescu, m-a felicitat, mi-a spus să joc bine și să nu mă accidentez.”, a spus Cristi Manea.

Andrei Cordea, încântat după debutul la națională: „Joc pe ce post își dorește selecționerul!”

Am alergat foarte mult. Chiar dacă a fost Liechtenstein, a fost un meci greu. S-au aparat cu toată echipa, iar la noi au marcat fundașii. Markovic e atacant de meserie, dar după ce a ieșit i-am preluat eu rolul. Joc pe orice poziție la națională. La fel și la Steaua. Mi-am dorit mult să debutez și sunt foarte fericit. Am jucat 90 de minute și am obținut victoria. Eu vreau să joc pe postul meu, dar dacă domnul Mirel vrea să mă folosească pe altă poziție eu joc unde își dorește dansul.
Mergem încrezători în Macedonia și vrem să câștigăm. Ne dorim foarte mult să ne calificăm la Mondial, pentru că de 23 de ani nu ne-am mai calificat. Toți ne dorim asta, ne trebuie. Asta lipsește fiecărui jucător. Mirel Rădoi ne-a felicitat, dar nu a apucat să ne spună mai mult”, a spus Andrei Cordea.

Cum arată clasamentul Grupei J

9 puncte are România în Grupa J după victoria cu Liechtenstein, cu 3 mai puține decât Germania și cu unul singur mai puțin decât Armenia. În celălalt meci al serii din grupă, Germania a învins Armenia pe teren propriu cu 5-0.

Islanda a remizat pe teren propriu cu Macedonia de Nord, scor 2-2, după ce a revenit de la 0-2.

Clasamentul din grupa României după primele 5 jocuri

1. Germania – 12p (golaveraj 12:2)
  2. Armenia – 10p (golaveraj 6:7)
  3. România – 9p (golaveraj 9:6)
  4. Macedonia de Nord – 8p (golaveraj 11:6)
  5. Islanda – 4p (golaveraj 6:10)
  6. Liechtenstein – 0p (golaveraj 1:14)

Mirel Rădoi, lăudat înainte de meciul cu Liechtenstein. Cum s-ar putea califica România la CM 2022.