FCSB – Universitatea Craiova este cel mai așteptat duel al penultimei runde din sezonul regular. Derby-ul este programat duminică seară, de la ora 20:30 și va conta pentru lupta la titlu. Partida a fost programată inițial pe Arena Națională, dar, în urma unor probleme tehnice apărute, a fost nevoie de schimbarea stadionului. În acest context, duelul FCSB – U. Craiova se va juca pe arena „Marin Anastasovici” din Giurgiu.
FCSB – Universitatea Craiova este cel mai așteptat meci al etapei 29 din Liga I. Duelul trebuia să aibă loc pe Arena Națională, în București, însă a intervenit o modificare de ultimă oră.
Locația va fi schimbată, deoarece pe Arena Națională au apărut unele probleme tehnice care împiedică disputarea partidei.
În acest context, duelul de sâmbătă seară se va juca la Giurgiu, pe stadionul „Marin Anastasovici”. Modificarea a fost deja confirmată de clubul FCSB, prin intermediul unui comunicat postat pe rețelele de socializare.
FCSB anunță că partida cu CS Universitatea Craiova, de duminică seara, se va disputa la Giurgiu, pe Stadionul ”Marin Anastasovici”.
Această decizie a fost luată în urma unor probleme tehnice apărute la Arena Națională, care au făcut imposibilă disputarea partidei pe cel mai mare stadion din România”, se arată în comunicatul echipei roș-albastre.

Aparent, lucrările de renovare au început mai devreme decât se estima pe Arena Națională. Partida dintre FCSB și Craiova ar fi trebuit să fie ultima găzduită de cel mai mare stadion al României.
Acesta va intra în renovări, pentru a se prezenta în cele mai bune condiții la Campionatul European din această vară. Arena Națională va găzdui trei partide din Grupa C la Euro, dar și un duel din optimile de finală.
Arena va fi predată, în această lună, în gestionare către UEFA, în vederea pregătirii celor patru dueluri de la Euro.

Euro 2020 se va disputa în intervalul 11 iunie – 11 iulie 2021. Turneul final din acest an va fi organizat în 12 orașe: Londra, Munchen, Roma, Baku, Sankt Petersburg, București, Amsterdam, Dublin, Bilbao, Budapesta, Glasgow și Copenhaga.
Meciurile care vor avea loc pe Arena Națională:
Duminică, 13 iunie 2021, ora 19:00
Austria – Macedonia de Nord
Joi, 17 iunie 2021, ora 16:00
Ucraina – Macedonia de Nord
Luni, 21 iunie 2021, ora 19:00
Ucraina – Austria
Optime de finală
Luni, 28 iunie 2021, ora 22:00