CFR Cluj traversează o perioadă nefericită din punct de vedere al formei sportive. Ardelenii au încasat 14 goluri în ultimele trei partide și sunt aproape eliminați din Europa.
Ardelenii au cedat cu scorul de 2-7 la Goteborg în fața celor de la Hacken în manșa tur a play-off-ului UEFA Conference League. „Feroviarii” s-au deplasat apoi la Galați, acolo unde au suferit un nou eșec, cu scorul de 1-4, în compania Oțelului Galați.
Nelu Varga pune piciorul în prag în contextul rezultatelor modeste obținute de echipa sa și anunță schimbări importante la club.
Finanțatorul clubului s-a înțeles cu Mikael Silvestre, fostul câștigător al trofeului UEFA Champions League, alături de Manchester United. Francezul va ocupa postul de manager sportiv și se va ocupa de transferurile echipei de acum încolo.
„La ce s-a întâmplat în ultima perioadă e normal să schimb nişte lucruri în club pentru a reveni la nivelul la care îmi doresc să aduc acest club. Nu vreau să mai trăiesc cu dezamăgirea pe care am avut-o în această vară.
A fost un accident. Am promis că voi curăţa clubul şi voi aduce persoane care ştiu să respecte valorile acestui club şi care vor demonstra că au demnitatea şi valoarea, devotamentul şi implicarea ca să merite să reprezinte acest club. Promit asta. El va face tot ce înseamnă transferuri”, a declarat Nelu Varga, conform Prosport.