Reprezentativa României înfruntă în această seară selecţionata Austriei, pe Arena Naţională, de la ora 21.45, în grupa H a calificărilor europene pentru Cupa Mondială din 2026.
„Tricolorii” vin după succesul în amicalul cu Moldova, rezultat care a mai atenuat dezamăgirea din meciurile din septembrie, când echipa națională a pierdut în fața Canadei și a remizat cu Cipru, la Nicosia.
Antrenorul Mircea Lucescu a anunțat lista celor 23 de jucători pe care se va baza pentru partida de duminică seară. Printre „tricolorii” care nu au prins loc se numără cinci fotbaliști din campionatul intern și unul care evoluează în străinătate.
Cristi Manea, Raul Opruț, Cătălin Cîrjan, Alex Dobre și David Miculescu sunt cei cinci jucători din Superliga care vor lipsi în meciul cu Austria, în timp ce Bogdan Racovițan este stranierul care va rata partida cu Austria.
PORTARI: Ionuţ RADU (Celta Vigo), Ştefan TÂRNOVANU (FCSB), Răzvan SAVA (Udinese)
FUNDAŞI: Andrei RAŢIU (Rayo Vallecano), Andrei BURCĂ (Yunnan Yukun), Virgil GHIŢĂ (Hannover), Mihai POPESCU (FCSB), Lisav EISSAT (Maccabi Haifa), Alexandru CHIPCIU (Universitatea Cluj), Kevin CIUBOTARU (Hermannstadt)
MIJLOCAŞI: Marius MARIN (Pisa), Vladimir SCRECIU (Universitatea Craiova), Răzvan MARIN (AEK Atena), Vlad DRAGOMIR (Pafos), Adrian ŞUT (FCSB), Dennis MAN (PSV), Olimpiu MORUŢAN (Aris Salonic), Ianis HAGI (Alanyaspor), Florin TĂNASE (FCSB), Ştefan BAIARAM (Universitatea Craiova), Valentin MIHĂILĂ (Rizespor)
ATACANŢI: Louis MUNTEANU (CFR Cluj), Daniel BÎRLIGEA (FCSB)